Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Ameryka rozpoczęła dziwną grę – nakładanie sankcji na świat to dowód że się boją… (cz.1)
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 25 wrzesień 2018 07:07 Autor: Andreas

Ameryka rozpoczęła dziwną grę – nakładanie sankcji na świat to dowód że się boją… (cz.1)

Ameryka rozpoczęła dziwną grę – nakładanie sankcji na świat to dowód że się boją… (cz.1) Steve Baker/Flickr/CC BY-ND 2.0

Ameryka pana Donalda Trumpa rozpoczęła dziwną grę. Z jednej strony nakłada się duże cła na chińskie towary. Równolegle nadal utrzymuje się względnie niską cenę ropy, która pozwala chińskiej gospodarce na szybki wzrost. Przy tym dodatkowo sięga się po model niesprawiedliwych i bezprawnych sankcji dla osób i podmiotów współpracujących z Rosją. Amerykańskiej administracji nie podoba się to, że oba wielkie kraje handlują bronią i technologią, z tego tytułu uzurpuje sobie prawo do nakładania na Chińczyków kar. Jest to nic innego jak dziwna gra, żeby nie powiedzieć – terror prawny.

To jednak nie wszystko, ponieważ na drugim biegunie amerykańskiej polityki sankcji jest wspomniana już Rosja, która pokonała niedogodności wynikające z sankcji w stopniu pozwalającym na ich zniwelowanie w gospodarce. Oczywiście społeczeństwo odczuwa, jednakże nie jest tak źle jak zapowiadali zachodni eksperci. Co jest szczególnie ciekawe, zaporowe rosyjskie embargo na import niektórych produktów z Zachodu przyczyniło się do rozwoju wielu dziedzin ich gospodarki, Rosja zyskała bardzo wiele na tej polityce – wzmacniając swoje kluczowe kompetencje np. w zakresie strategicznie ważnej produkcji i przetwórstwa żywności.

Państwa europejskie sygnalizując potrzebę budowy Nord stream 2 pokazują, że Rosja jest im potrzebna jako strategiczny partner i nie mają zamiaru godzić się na amerykański dyktat cenowy w sferze energii. OCZYWIŚCIE KAŻDY NAWET DZIECI MAJĄ ŚWIADOMOŚĆ, ŻE TO BĘDZIE MIEĆ SKUTKI GEOPOLITYCZNE. Argument, że w okresie ZSRR również kupowano surowce w tym kraju – “karmiąc jego armię i aparat przemocy”, jest wystarczającym zaprzeczeniem dla wszelkich dzisiejszych prób negowania relacji.  Pomieszanie biznesu z polityką o charakterze zakazów i mającą ściśle konfrontacyjny charakter jest bardzo niebezpieczne dla wszystkich, którzy są aktorami w sporze pomiędzy USA, Unią Europejską i Rosją. Jeżeli Amerykanie spełnią swoje groźby nakładając sankcje na ludzi i firmy, które uczestniczą w wielkich projektach energetycznych z Rosją, to może oznaczać koniec sojuszu transatlantyckiego. Jakby ktoś nie zauważył, mówimy o pryncypiach polityki i o zasadniczych kwestiach jeżeli chodzi o funkcjonowanie gospodarek. Niemcy, które zrezygnowały z energetyki jądrowej zanim rozwiną technologię energetyki odnawialnej w stopniu pozwalającym na napędzanie gospodarki – muszą importować gaz. To może potrwać nawet 70 lat, sądząc po obecnym poziomie rozwoju technologii w zakresie energetyki odnawialnej. Dlatego nie mają alternatywy, a kupowanie gazu z USA, który jest droższy lub z Kataru, który to kraj jest oskarżany przez sąsiadów o wspieranie terroryzmu – jest ekonomicznie i politycznie trudne.

Jest jednak trzeci biegun, który ma znaczenie fundamentalne, ponieważ odnosi się do czynnika energetycznego. Iran podpisał porozumienie o ograniczeniu swojego programu jądrowego, co zostało podważone przez USA. Nałożono sankcje na Iran oraz na podmioty, które będą z nim współpracować. To poważna sprawa, ponieważ znowu uderza w Europę, Rosję, Indie i Chiny. O ile jednak Amerykanom przyda się pretekst do ograniczenia importu samochodów z Unii Europejskiej, to jest niesłychanie ciekawe jakie sankcje nałożą na Indie i Chiny? Nakładanie sankcji na cały świat, to dowód że się po prostu boją. Wiedzą, że tracą pozycję, ponieważ inni są lepsi w ich grę w globalizację i stosują nieczyste sztuczki. Jeżeli kogoś nie da się przekupić, albo poklepać po ramieniu, żeby sam przyszedł. To można go zbombardować. Trzeba o tym pamiętać. Przy czym raczej nie zbombardują New Delhi, Moskwy czy Pekinu. Jednak Teheran mogą.

To będzie oznaczało wojnę w Zatoce Perskiej jakiej jeszcze nie było. A to z kolei przełoży się natychmiastowo na dwie kwestie, po pierwsze na ceny ropy naftowej i gazu oraz na – dostępność tych surowców w perspektywie krótko i średnioterminowej. Deficyt będzie jeszcze bardziej napędzał wzrost cen. W konsekwencji może dojść do załamania się światowego systemu gospodarczego. Mówimy bowiem o sytuacji, gdzie największa gospodarka nie chce już płacić swoim długiem za dobra, które importuje z całego świata dla swojego utrzymywanego w strachu społeczeństwa. Co zrobi ten kraj? My tego już nie doczekamy, ale po wydarzeniach które nastąpią, bo muszą nastąpić ze względu na logikę imperiów, kiedyś w przyszłości dowiemy się, że wybór pana Donalda Trumpa na stanowisko w Białym Domu nie był przypadkowy. Ten człowiek był niezbędny do przełamania pewnych dogmatów amerykańskiej polityki lansowanych przez określone lobby, innymi należącymi do jeszcze potężniejszych i niestety mrocznych sił w amerykańskim establishmencie.

W świecie wielkich pieniędzy i wielkich procesów nie ma przypadków. Scenariusz jaki nas czeka już dawno napisano i to prawdopodobnie jeszcze pod koniec lat 80-tych, gdy scenariuszowano to, co się będzie działo na świecie po upadku ZSRR. Dzisiaj można to powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że dwubiegunowy świat spowodował że Zachód umocnił swoją potęgę i dominację, a globalizacja to wszystko rozmieniła na drobne. Zachodowi opłacało się to, że wszyscy bali się potęgi ZSRR, ponieważ byli posłuszni i znali swoje miejsce w szeregu włącznie z Chinami, które przez lata stosowały politykę równej odległości od Moskwy i Waszyngtonu. To czego będziemy teraz doświadczać, to cena tych zmian…

Wyzwaniem dla świata jest to, że Ameryka sama nie chce ponieść tych kosztów. Woli je przerzucić na zewnętrznych graczy. Chętnych, może poza Koreą Południową, Japonią, czy biedną Polską – brak… Turcja już nie jest chętna, Arabia Saudyjska przeprowadza głębokie reformy, a Europa Zachodnia ma inne priorytety.


Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 25 wrzesień 2018 08:32
alexjones.pl Informacje ze świata Ameryka rozpoczęła dziwną grę – nakładanie sankcji na świat to dowód że się boją… (cz.1)