Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Czy pani Angela Merkel zostanie Przewodniczącym Komisji Europejskiej?
Kategoria: Informacje ze świata   Sobota, 29 wrzesień 2018 04:05 Autor: Andreas

Czy pani Angela Merkel zostanie Przewodniczącym Komisji Europejskiej?

Czy pani Angela Merkel zostanie Przewodniczącym Komisji Europejskiej? BM für Verkehr und digitale Infrastruktur/Flickr/CC BY-ND 2.0

Po 13 latach rządów pani Angeli Merkel Niemcy mają dość swojej Kanclerz. Jej energia polityczna już się wyczerpała, nadal jest gwarantem systemu politycznego i jego faktycznym stabilizatorem w Niemczech, jednakże błędy jakie popełniła powodują że odsuwa się od niej coraz więcej ludzi. Widać to na niemieckich ulicach, widać to po minach niemieckich działaczy politycznych na wszystkich szczeblach działania niemieckiego państwa i samorządów. 

Duża część niemieckiego społeczeństwa nie zgadza się z samą myślą ideą stosowania przez panią Merkel polityki aksjomatycznej. To pani Merkel na przełomie 2011 i 2012 roku po dramacie w japońskiej Fukushimie jednoosobowo zdecydowała, że Niemcy odchodzą od energetyki jądrowej. Z ujawnionych kuluarów decyzji wynika, że podjęła tą decyzję jako jeden z wyborów potężnych lobby, jednakże to była jej decyzja. Część niemieckiego przemysłu się obraziła, duża część w tym ta  która swoich związków szuka w Rosji – rozpoczęła żniwa. Jednak nie na długo, ponieważ już w 2014 roku przyszła polityka niezrozumiałych i szkodliwych sankcji przeciwko Rosji. Chwilę potem wielki historyczny błąd pani Merkel – o zaproszeniu nielegalnych imigrantów, którzy nielegalnie dotarli do Unii Europejskiej. Z nikim tych decyzji nie konsultowała w sensie politycznym, ponieważ nie potrzebowała niczyjej akceptacji. 

Dzisiaj znaczenie polityczne pani Merkel jakkolwiek jest ono olbrzymie i może chyba wszystko zablokować, to jednakże nie ma możliwości narzucania swoim autorytetem tego, co uważa za zasadnicze i ważne. Czasy kreowania przez nią polityki się już skończyły. Konflikty jakie się ujawniły przy próbach stworzenia tzw. koalicji jamajskiej, dały pani Merkel jasno do zrozumienia, że pozbyć się jej chce cały establishment.

Problem z ludźmi mającymi tyle władzy i doświadczenia, co pani Merkel polega na tym, że nie wiadomo jak się ich pozbyć, czy jak kto woli – jak zorganizować przekazanie władzy? Z jednej strony wymaga to stworzenia pewnej masy krytycznej, która pozbawi panią Kanclerz zaplecza, a z drugiej szkoda jest zmarnować taki potencjał polityczny jaki ona posiada. 

W maju 2019 roku czekają nas wybory do Parlamentu Europejskiego, zaraz potem będzie wybór nowej Komisji Europejskiej i jej Przewodniczącego. Do tego jeszcze ta czysto administracyjna funkcja, którą w tej chwili zajmuje jeden z byłych polskich premierów, byłoby dobrze żeby została w ogóle zlikwidowana, a jej kompetencje przydzielone właśnie Przewodniczącemu Komisji. 

W Unii Europejskiej panują takie zasady, że nie wybiera się dwa razy z rzędu ludzi z tych samych krajów na te same stanowiska, co więcej – obsadzanie najbardziej intratnych jest rozdzielane wedle kluczy: narodowych, partyjnych i liczy się także kwestia płci. Kobiety są promowane na wiele stanowisk, taka jest polityka. Powoduje to, że szanse pani Merkel na objęcie stanowiska Przewodniczącej Komisji  Europejskiej są bardzo znaczące, zwłaszcza że zabiegałby o to rząd Niemiec – zadowolony, że oto się pozbywają swojej pani Kanclerz.

Na pewno byłaby to forma złotego spadochronu, lepsza niż spokojna willa gdzieś w Ameryce Południowej, jednakże biorąc pod uwagę to, że do tej pory te funkcje obejmowali ludzie bez większego znaczenia politycznego na forum Unii – mielibyśmy do czynienia ze swojego rodzaju rewolucją. Rzeczywistym nowym stanem, prawdziwą zmianą. Oto zachodzi duże prawdopodobieństwo, że na czele najważniejszej struktury politycznej zjednoczonej Europy, stanęłaby osoba z istotnym autorytetem, gigantycznym doświadczeniem i niestety niemożliwymi do zaakceptowania dla wielu poglądami.

Na pewno byłaby to nowa jakość polityczna, a zarazem olbrzymie wzmocnienie roli Niemiec w Unii Europejskiej, które i tak są super potężne, ale po takim manewrze personalnym po prostu mieliby realną władzę. Warto pamiętać o tym, że i tak Niemcy są oskarżani o to, że obejmują bardzo dużo niezwykle ważnych z punktu widzenia funkcjonowania Unii stanowisk. Jeżeli doszłoby do takiego działania politycznego, to mielibyśmy naprawdę ciekawą sytuację.

Przy czym możliwe byłyby dwa scenariusze, pierwszy pesymistyczny w którym pani Merkel podzieliłaby los pana Tuska, który po zmianie rządu w swoim kraju stał się osobą nieakceptowaną politycznie. Jest to możliwe, ze względu na kształtowanie się głównych nurtów w Niemieckiej polityce. Jest również drugi scenariusz, w którym pani Merkel mogłaby istotnie wpływać przez swoich ludzi na rząd w Niemczech i traktować urząd kanclerski z nowym rezydentem, jako przedłużenie swojej władzy z Brukseli. Dlatego bardzo wiele zależy od tego, kto miałby ją zastąpić. Objawiający się kandydaci na firmamencie niemieckiej polityki nie są ludźmi jej wymiaru. Przy czym trzeba mieć świadomość, że ta pani swoją polityczną potęgę zbudowała sama przez te wszystkie lata.

Z naszego punktu widzenia byłoby niesłychanie ciekawe to, jak polityczne funkcjonowanie pani Merkel w Brukseli przekładałoby się na relacje Unii z Rosją i USA. Kwestia relacji wewnątrzeuropejskich, nawet z krajami uznawanymi za „trudne” jest oczywiście ciekawa, ale drugorzędna.Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 29 wrzesień 2018 10:56
alexjones.pl Informacje ze świata Czy pani Angela Merkel zostanie Przewodniczącym Komisji Europejskiej?