Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Brazylia: potężna mobilizacja przeciwko skrajnej prawicy. Na czele kobiety
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 01 październik 2018 08:03 Autor: Andreas

Brazylia: potężna mobilizacja przeciwko skrajnej prawicy. Na czele kobiety

Brazylia: potężna mobilizacja przeciwko skrajnej prawicy. Na czele kobiety fot: Twitter/Fridunanths

Brazylijska lewica mobilizuje się przeciwko kandydatowi skrajnej prawicy, który po wyeliminowaniu Luli z wyścigu wyborczego z niewielką przewagą prowadzi w sondażach.  Od kilkunastu dni w największych miastach kraju odbywają się marsze pod hasłem „Nie on”. Ich liderkami są najczęściej kobiety.

Determinacja Brazylijek ma swoje uzasadnienie – Jair Bolsonaro, który po odebraniu byłemu prezydentowi Luli szans startu został liderem sondaży, porównywany jest do Donalda Trumpa. Nie bez przyczyny – kandydat prawicy znany jest z obraźliwych i wulgarnych wypowiedzi pod adresem kobiet, przekonywał, że powinny one z zasady zarabiać mniej, a najlepiej zostawać w domu i wychowywać dzieci. W 2015 r. został skazany za obrazę deputowanej kongresu Marii do Rosario, której powiedział „Nigdy bym pani nie zgwałcił, bo pani na to nie zasługuje”. Bolsonaro nie kryje się również z homofobią, pogardą dla ubogich, rasizmem, lubi również chwalić brutalną brazylijską dyktaturę wojskową z lat 1964-1985 i innych latynoamerykańskich dyktatorów, jak Augusto Pinochet i Alberto Fujimori.

W sobotę obywatelki i obywatele o lewicowych, progresywnych sympatiach zgromadzili się w centrum Brasilii, Rio de Janeiro, Sao Paulo i innych metropolii. Główne hasło brzmiało „Nie on” – „Ele Nao”. Celem demonstracji było pokazanie Bolsonaro, który właśnie wczoraj opuszczał szpital, gdzie znalazł się po tym, gdy został ugodzony nożem na wiecu wyborczym, że jego program nie jest bynajmniej popierany przez całe społeczeństwo. Marsze zebrały dziesiątki tysięcy ludzi. Podczas gdy Bolsonaro z wynikiem 28 proc. jest liderem ostatnich sondaży, ma też znaczny elektorat negatywny – 50 proc. kobiet i 33 proc. mężczyzn twierdzi, że nigdy na niego nie zagłosuje.

    Hundreds of thousands gathered yesterday in Brazil and around the world to protest against fascist candidate for presidency Bolsonaro. The photo was taken in São Paulo. #elenão 1/4 pic.twitter.com/OLmzFrCZyo  — Johannes Schmidt (@joaoestrangeiro) 30 września 2018

    Termina o dia de manifestações contra o candidato do ódio #EleNao.
    Nenhum incidente, sem tumulto, todos unidxs pela democracia e contra o fascismo militar,
    Parabéns a todos que se posicionaram num momento tão delicado da história,
    Ditadura nunca mais!#TodosContraBolsonaro pic.twitter.com/qeU03bPfgo   — marcos mitri


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 01 październik 2018 09:22
alexjones.pl Informacje ze świata Brazylia: potężna mobilizacja przeciwko skrajnej prawicy. Na czele kobiety