Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Trump: jestem twardy wobec Putina. Ja dałem Ukrainie broń, a Obama koce.
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 17 październik 2018 09:06 Autor: Andreas

Trump: jestem twardy wobec Putina. Ja dałem Ukrainie broń, a Obama koce.

Trump: jestem twardy wobec Putina. Ja dałem Ukrainie broń, a Obama koce. DonkeyHotey/Flickr/CC BY 2.0

To ja dałem Ukrainie broń ofensywną i „zabójców czołgów”. Obama nie dał, wysłał poduszki i koce. To on oddał część Ukrainy – powiedział prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla CBS News.

W opublikowanym w poniedziałek obszernym wywiadzie dla stacji CBS prezydent USA Donald Trump był pytany między innymi o swój stosunek do prezydenta Rosji, Władimira Putina. Dziennikarka Lesley Stahl prowadząca rozmowę twierdziła, że ludzie nie rozumieją, dlaczego nigdy nie był wobec niego krytyczny.

– Byłem. Nie wiesz, o czym rozmawiałem z Putinem na spotkaniu przed konferencją prasową [w Helsinkach – red.] – odparł Trump. Stahl zaznaczyła, że publicznie nigdy nie wypowiada się ostro na temat prezydenta Rosji. Trump zaprotestował:

– Nie? To ja dałem Ukrainie broń ofensywną i „zabójców czołgów”. Obama nie dał. Wiesz, co wysłał [Ukrainie]? Poduszki i koce. (…) To on oddał część Ukrainy.

Prezydent USA zapewniał, że w kontaktach osobistych jest twardy wobec Putina. Podkreślił, że jego osobiste spotkanie z nim było „bardzo trudne”, ale też „bardzo dobre”. Trump powiedział też, że rosyjski prezydent „prawdopodobnie” jest zamieszany w zabójstwa i otrucia, ale dodał, że „to nie jest w naszym kraju” i liczy na Rosjan, choć „nie powinni” robić takich rzeczy.

Zapytany o ingerencję Rosjan w kampanię i wybory prezydenckie w 2016 roku Trump powiedział, że Rosjanie mieszali się, ale jego zdaniem Chiny „i inne kraje” również.

– Uważam, że Chiny też się mieszały. I szczerze mówiąc uważam, że Chiny to większy problem – powiedział Trump. Nie zgodził się z zarzutami dziennikarki, że próbuje odwracać uwagę od Rosji. – Mówię, że Rosja [mieszała się], ale mówię, że Chiny również.

Trump krytykował też politykę Unii Europejskiej. Jego zdaniem, nikt nie traktuje Stanów Zjednoczonych gorzej, niż UE, która „została założona po to, by wykorzystywać nas handlowo” i ma „wrogi” stosunek do USA. – Przez lata byliśmy głupim krajem – dodał.

Zapytany, czy chce „pozbyć się” NATO, Trump podkreślił, że lubi Sojusz, ale „nie powinniśmy pokrywać niemal całych kosztów NATO by chronić Europę”, które do tego wykorzystuje Amerykę w relacjach handlowych. – Oni już nie będą tego robić. Rozumieją to – dodał.

Prezydent USA nie zgodził się z tezą, że NATO od 70 lat utrzymuje pokój. – Zawszę będę po stronie NATO, ale oni muszą płacić swoją część. Jestem w pełni zwolennikiem NATO, ale nie chcę być wykorzystywany.

CBSnews.com / Kresy.pl


Źródło: Kresy.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 17 październik 2018 10:49
alexjones.pl Informacje ze świata Trump: jestem twardy wobec Putina. Ja dałem Ukrainie broń, a Obama koce.