Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Marks Spencer sprzedaje hidżaby dzieciom
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 19 październik 2018 08:06 Autor: Andreas

Marks Spencer sprzedaje hidżaby dzieciom

Marks Spencer sprzedaje hidżaby dzieciom Christine Olson/Flickr/CC BY-ND 2.0

Sieć Marks & Spencer została ostro skrytykowana za sprzedaż hidżabów w dziale mundurków szkolnych, przeznaczonych dla dziewcząt już w wieku dziewięciu lat.

Krytycy oskarżają sklep o „prześladowanie młodych dziewcząt” i domagają się, żeby chusty zostały wycofane ze sprzedaży. Marks & Spencer odpowiada, że reaguje tylko na zapotrzebowanie ze strony niektórych szkół.

W audycji „Good Morning Britain” dr Amra Bone (pierwsza brytyjska muzułmanka, zasiadająca w tzw. „radzie szariackiej”, których jest w UK kilkadziesiąt) odrzuciła krytykę, stwierdzając, że ”ludzie powinni móc nosić to, czego chcą w zróżnicowanym społeczeństwie”. Jednak Khalid Mahmood, pochodzący z Pakistanu poseł z Birmingham, uważa, że „M&S powinien przeprosić i wycofać hidżab ze sprzedaży”.

W odpowiedzi na głosy krytyki rzecznik Marks & Spencer powiedział: „Zapewniamy indywidualne mundurki dla 250 szkół w całym kraju i to szkoły nas informują, jakie rzeczy są potrzebne w ramach ich listy mundurków szkolnych. W przypadku wielu szkół, w tym roku, poprosiły o opcję sprzedaży hidżabu”.

Natomiast Majid Nawaz, były islamista i działacz na rzecz walki z ekstremizmem, napisał na Twitterze: „Marks & Spencer sprzyja średniowieczu, sprzedając dziecięce hidżaby w kategorii odzieży szkolnej. Firma ma prawo wybierać zysk, zamiast wartości, ale my mamy prawo do tego, żeby ją zawstydzać. (…) Hidżab wciąż jest narzucany [dorosłym] kobietom przez prawo w Iranie i Arabii Saudyjskiej i wielu innych krajach. To jest apartheid płci. M&S mógłby również sprzedawać koszulki z flagami konfederatów, ale założę się, że nigdy tego nie zrobią”.

Poseł UKiP Peter Whittle tweetował z kolei tak: „Ta stara argumentacja, że kobiety mogą ‚wybrać’ to, co zakładają na siebie, tak naprawdę nie ma tu zastosowania, prawda? Oto uczy się młode dziewczyny skromności. I w rezultacie uległości”.

Urodzona w Australii irlandzka publicystka Rita Panahi nazwała działanie M&S „podłym”, a była muzułmanka Yasmine Mohammed, której własna matka groziła śmiercią za odrzucenie hidżabu, napisała na Twitterze: „Pieprz się, @marksandspencer. Z głębi serca, szczerze, pieprz się”.

 
Źródło: Euroislam


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 19 październik 2018 15:53
alexjones.pl Informacje ze świata Marks Spencer sprzedaje hidżaby dzieciom