Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Usunięcie szczątków gen. Franco z Doliny Poległych? Watykan nie powie „nie”
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 31 październik 2018 07:02 Autor: Andreas

Usunięcie szczątków gen. Franco z Doliny Poległych? Watykan nie powie „nie”

Franco Franco Julio Montoro (Mojul)/Flickr/CC BY-SA 2.0

Hiszpańska wicepremier Carmen Calvo otrzymała od „szefa watykańskiej dyplomacji” kardynała Pietro Parolina zapewnienie, że Stolica Apostolska nie będzie sprzeciwiać się ekshumacji i przeniesieniu ciała gen. Francisco Franco z Valle de los Caídos – wynika ze stanowiska rzecznik rządu.

Wicepremier Calvo zapewniła watykańskiego sekretarza stanu, że ekshumacji Franco towarzyszyć będzie dialog. Zarówno polityk hiszpańskiej lewicowej PSOE, jak i kard. Parolin stwierdzili, że ani madrycki rząd, ani Stolica Apostolska nie mają kompetencji, by zakazać rodzinie Franco pochówku ich krewnego w katedrze Almudena. Tam bliscy byłego dyktatora mają grobowiec.

Socjalistyczny rząd Hiszpanii chce do 24 grudnia przenieść ciało Franco poza mauzoleum ofiar hiszpańskiej wojny domowej w Dolinie Poległych. Usunięcie szczątków dowódcy z Valle de los Caídos to jeden z priorytetów lewicy rządzącej krajem borykającym się z olbrzymim bezrobociem, dotykającym szczególnie ludzi młodych.

Działania zmierzające w tym celu rozpoczęły się od sierpniowego dekretu socjalistycznego premiera Pedra Sáncheza. Na usunięcie ciała generała Franco z Doliny Poległych długo nie godziła się rodzina. Zmieniła jednak zdanie, żądając przy tym spełnienia kilku warunków, takich jak specjalny protokół przy ponownym pochówku nieżyjącej już głowy państwa (odegranie hymnu, salwy).

W Valle de los Caídos spoczywa blisko 34 tys. ofiar wojny domowej. Mauzoleum powstało w czasach rządów gen. Franco, a w Dolinie Poległych pochowano zarówno jego stronników, jak i przeciwników.

Źródło: polsatnews.pl

MWł


Źródło: Bibula – pismo niezalezne


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 31 październik 2018 08:00
alexjones.pl Informacje ze świata Usunięcie szczątków gen. Franco z Doliny Poległych? Watykan nie powie „nie”