Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Łukaszenka o Fort Trump : Nie jesteśmy idiotami
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 01 listopad 2018 08:03 Autor: Andreas

Łukaszenka o Fort Trump : Nie jesteśmy idiotami

Aleksander Łukaszenko Aleksander Łukaszenko Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Aleksander Łukaszenka zabrał dziś głos w sprawie decyzji Polski o zbudowania na naszym terytorium stałej bazy wojsk amerykańskich, tzw. Fort Trump. Białoruski przywódca uważa, że Rosja i Białoruś nie maja prawa nie zareagować na to.

– Nie jesteśmy idiotami i, oczywiście reagujemy na to z naszym głównym sprzymierzeńcem zastanawiamy się - jak się temu przeciwstawić i znaleźć adekwatną odpowiedź w tej sytuacji. Nie jesteśmy z Rosją tak bogaci, ale my oczywiście o tym myślimy, choć nie chcielibyśmy - mamy na co wydawać pieniądze. A Trump to nawet pewnie nie myśli, że istnieje tak mała Białoruś, że ludzie tu mieszkają. Byłem zwolennikiem Trumpa, ale teraz wydaje mi się, że to wszystko jest grą. Takie rozmowy o broni nuklearnej i machaniu rakietami są szkodliwe, a Donald, jako młody wciąż polityk, tego nie rozumie - powiedział Łukaszenka na otwarciu posiedzenia Grupy Głównej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w Mińsku.

W komunikacie prasowym MSZ RP zapowiadano udział w konferencji ministra Jacka Czaputowicza. Zaznaczono, że przy okazji pobytu w Mińsku szef naszej dyplomacji spotka się także ze swoim białoruskim odpowiednikiem ministrem Uładzimirem Makiejem. Rozmowy posłużą podsumowaniu stanu polsko-białoruskich stosunków dwustronnych, a także identyfikacji możliwych sfer ich rozwoju.

Wizyta szefa polskiej dyplomacji na Białorusi zbiegnie się w czasie z uroczystymi obchodami Wszystkich Świętych, zatem ważną jej częścią będzie upamiętnienie spoczywających na białoruskiej ziemi Polaków, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Minister złoży wiązanki i zapali znicze na zabytkowym rzymskokatolickim Cmentarzu Kalwaryjskim w Mińsku z udziałem duchowieństwa i przedstawicieli Polonii. Wspólnie z Polakami mieszkającymi na Białorusi, jak i przedstawicielami duchowieństwa i władz lokalnych, minister Jacek Czaputowicz weźmie również udział w uroczystości poświęcenia odrestaurowanego cmentarza wojskowego żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. w Duniłowiczach.

Prawdopodobnie odwiedzi też podmińskie uroczysko Kuropaty, gdzie mogą spoczywać polscy oficerowie z tzw. „Białoruskiej Listy Katyńskiej”.

To szczególne dla Polaków miejsce odwiedzają w ostatnim czasie wysokiej rangi urzędnicy z Polski, którzy przyjeżdżają na Białoruś w ramach oficjalnych wizyt. Jako pierwszy pojechał tam poprzednik Czaputowicza Witold Waszczykowski, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Beaty Szydło, a obecnie premier rządu Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu – Ryszard Terlecki i Stanisław Karczewski, przedstawiciel prezydenta Krzysztof Szczerski i inni..

Kresy24.pl/ba

Źródło: Wolna Polska – Wiadomości


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 01 listopad 2018 12:03
alexjones.pl Informacje ze świata Łukaszenka o Fort Trump : Nie jesteśmy idiotami