Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Abe obiecał zawrzeć traktat pokojowy z Rosją
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 15 listopad 2018 07:03 Autor: Andreas

Abe obiecał zawrzeć traktat pokojowy z Rosją

Shinzo Abe Shinzo Abe Foreign and Commonwealth Office/Flickr/CC BY 2.0

Premier Japonii Shinzo Abe wyraził nadzieję, że Rosja i Japonia rozwiążą spór terytorialny i zawrą traktat pokojowy. Oświadczył to po spotkaniu z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem.

„Opierając się na zaufaniu rozwiążemy problem terytorialny i zawrzemy traktat pokojowy. Wraz z prezydentem Putinem położymy kres problemowi, który pozostawał nierozwiązany przez 70 powojennych lat, nie pozostawiając go następnym pokoleniom. Definitywnie położymy temu kres, w pełni podzielamy to silne pragnienie z prezydentem” — cytuje premiera Abe agencja Quodo.

Premier zauważył, że zgodził się z Putinem, aby przyspieszyć negocjacje, przyjmując jako podstawę deklarację radziecko-japońską z 1956 roku. W ten sposób, według niego, możliwe jest rozwiązanie „trudnego problemu, który pozostał po wojnie”.

Spotkanie Putina i Abe odbyło się w Singapurze, gdzie otwarty został szczyt krajów Stowarzyszenia Państw Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Od wielu lat stosunki pomiędzy Rosją a Japonią były przyćmione przez brak traktatu pokojowego, którego państwa nie zawarły po drugiej wojnie światowej. Japonia uzależnia podpisanie go od rozwiązania sporu terytorialnego: Tokio rości pretesje do czterech wysp łańcucha Kuryl (Kunashir, Shikotan, Iturup i Habomai), odnosząc się do dwustronnego traktatu o handlu i granicach z 1855 roku. Moskwa jest zdania, że wyspy stały się częścią ZSRR po drugiej wojnie światowej, a rosyjska suwerenność nad nimi jest niewątpliwa.

W 1956 roku Związek Radziecki i Japonia przyjęły wspólną deklarację, w której Moskwa zgodziła się rozważyć możliwość przekazania wysp Habomai i Shikotan po zawarciu porozumienia pokojowego, a los Kunashir i Iturup nie został poruszony. Związek Radziecki miał nadzieję, że dokument ten zakończy spór, ale Tokio uznało, że jest to tylko część rozwiązania problemu i nie odrzuciło roszczeń do wszystkich wysp. Kolejne negocjacje nie przyniosły skutku.



Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)



Ostatnio zmieniany Czwartek, 15 listopad 2018 02:05
alexjones.pl Informacje ze świata Abe obiecał zawrzeć traktat pokojowy z Rosją