Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Iran uderzony dwa razy, Rosja działa – 16.11.2018.
Kategoria: Informacje ze świata   Niedziela, 18 listopad 2018 09:03 Autor: Andreas

Iran uderzony dwa razy, Rosja działa – 16.11.2018.

Iran uderzony dwa razy, Rosja działa – 16.11.2018. aepg/Flickr/CC BY 2.0

Iran został trafiony dwa razy. Został odcięty od międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT, co znacznie komplikuje handel Iranu ze światem zewnętrznym i zmniejsza jego dostawy ropy naftowej.

Druga zła wiadomość: niemiecka firma Wintershall, która buduje Nord Stream II, również opuściła Iran. SWIFT i Wintershall podjęły własne decyzje, ale pod presją ze strony Stanów Zjednoczonych. W nocy z 5 na 6 listopada weszły w życie najsilniejsze amerykańskie sankcje przeciwko Iranowi. Waszyngton zakazał Teheranowi eksportu irańskiej ropy i nałożył ograniczenia naDonald Trump operacje z Centralnym Bankiem Republiki Islamskiej.

W formie „marchewki”  tymczasowo zezwolił niektórym krajom europejskim na zakup irańskiej ropy. Na przykład Grecji i Włochom. Ale strach przed karą zmusza Europejczyków do opuszczenia Iranu. Wśród „uciekinierów” są tak duże francuskie i niemieckie firmy, jak Total i Siemens.

Kiedy Europejczycy się boją, Moskwa może być rozwiązaniem. Rosja oferuje kupować irańską ropę, płacąc za nią produktami przemysłowymi i rolnymi. Według brytyjskiej agencji informacyjnej Reuters, jest to około 500 tysięcy baryłek ropy dziennie – jedna czwarta obecnej produkcji Iranu.

Irańska ropa trafi do rosyjskiej konsumpcji krajowej. Powstała nadwyżka zostanie wykorzystana przez Moskwę na eksport w celu pokrycia ilości, których Iran nie sprzedał Europie [przypis: ropa eksportowana przez Rosję i ropa irańska są substytutami, przerabiana jest w takich samych instalacjach].

Sankcje przeciwko Iranowi wpłynęły także na dochody Rosji. Europa pompuje więcej ropy z Rosji, aby zrównoważyć utratę irańskiej ropy naftowej. Na przykład francuska firma Total przestała kupować ropę z Iranu, a w następnym miesiącu kupiła 217 tysięcy [baryłek] rosyjskiej ropy dziennie, co odpowiada rocznemu maksimum. Ten sam efekt zastąpienia wystąpił w Chinach, które zmniejszyły przywóz ropy z Iranu o 34% i zwiększyły zakupy z Rosji o 7%. W Korei Południowej sprzedaż ropy irańskiej spadła w sierpniu o 85%. W tym samym miesiącu rosyjskie dostawy wzrosły o 20%.

Od sierpnia Iran zmniejszył sprzedaż ropy naftowej o prawie jedną trzecią, z 3 do 2,2 miliona baryłek dziennie. W ciągu roku Rosja osiągnęła 30-letni rekord wydobycia ropy na poziomie 11,4 miliona baryłek dziennie, a Rosnieft potroił swoje zyski do 6,8 miliarda dolarów.

Rosja zwiększa zarówno wielkość jak i wartość sprzedaży, ponieważ sankcje amerykańskie podnoszą ceny na świecie. Rosja, która stała się pośrednikiem między Iranem a UE, nie tylko zwiększyła dochody, ale także „uderzyła Stany Zjednoczone w nos”, ponieważ podważa efektywność systemu sankcji nałożonych na cały świat.

Przetłumaczył: Metro
Wersja angielska: //katehon.com/article/iran-was-left-without-swift-and-euroinvestments

Źródło: Zygumntbalas.neon24.pl

.

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(15 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 18 listopad 2018 10:39
alexjones.pl Informacje ze świata Iran uderzony dwa razy, Rosja działa – 16.11.2018.