Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Izrael aresztował w tym roku ponad 900 palestyńskich dzieci
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 22 listopad 2018 08:06 Autor: Andreas

Izrael aresztował w tym roku ponad 900 palestyńskich dzieci

Izrael aresztował w tym roku ponad 900 palestyńskich dzieci Alisdare Hickson/Flickr/CC BY-SA 2.0

Organizacja pozarządowa alarmuje: wzmaga się przemoc izraelskich okupantów w stosunku do nieletnich Palestyńczyków. W tym roku aresztowano ich już ponad 900. Ponad 200 nadal jest pozbawionych wolności.

Stowarzyszenie Więźniów Palestyńskich (Palestinian Prisoner Society – PPS) przedstawiło we wtorek dane świadczące o tym, że od początku 2018 r. do końca października państwo Izrael aresztowało 908 palestyńskich dzieci. 270 spośród nich nadal jest przetrzymywanych w aresztach w miejscowościach Megiddo i Ofer. Ponadto nieokreślona liczba nieletnich osób przebywa zamknięta w policyjnych miejscach odosobnienia na terenie Jerozolimy.

Stowarzyszenie zwraca uwagę, że izraelskie siły okupacyjne często dokonują aresztowań dzieci w środku nocy, albo nad ranem, po wdarciu się do ich domów. W miejscu przetrzymywania poddawane są torturom, najczęściej biciu, w celu wymuszenia zeznań. Znaczna część z nich przebywa w więzieniach nie tylko bez możliwości kontynuowania edukacji, ale pozbawiane są też kontaktu z rodzinami, a nawet opieki medycznej – również w przypadku osób przewlekle chorych. Znany jest przypadek 17-letniego Hasana at-Tamimi, który podczas uwięzienia w izraelskim areszcie w tym roku stracił wzrok na skutek celowego zaniedbania jego zdrowia.

Zdaniem PPS po 2015 r. nastąpiła wyraźna zmiana w polityce izraelskich okupantów wobec małoletnich Palestyńczyków. Wielokrotnie nowelizowano prawo tak, by wojsku, policji i sądom umożliwić pozbawianie dzieci wolności na dłuższe okresy, łącznie z możliwością stosowania kary dożywotniego więzienia za rzucenie kamieniem w kierunku izraelskiego żołnierza lub osadnika.

Przemoc ze strony izraelskiej policji i wojska jest dla dla większości młodych Palestyńczyków doświadczeniem znanym z życia codziennego. Stowarzyszenie wezwało międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka, w szczególności UNICEF, o intensyfikację działań mających na celu ochronę palestyńskich dzieci przed tragicznymi dla skutkami izraelskiej okupacji.

Według Addameer, innej organizacji pozarządowej, Izrael przetrzymuje obecnie w więzieniach 5580 Palestyńczyków z czego 250 to dzieci, a 35 z nich jest w wieku poniżej 16 lat.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 22 listopad 2018 10:31
alexjones.pl Informacje ze świata Izrael aresztował w tym roku ponad 900 palestyńskich dzieci