Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Jemen: 85 tys. dzieci zmarło z głodu. Świat patrzy i wyraża zaniepokojenie
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 22 listopad 2018 08:07 Autor: Andreas

Jemen: 85 tys. dzieci zmarło z głodu. Świat patrzy i wyraża zaniepokojenie

Dzieci podczas nalotów w Sanie, stolicy Jemenu Dzieci podczas nalotów w Sanie, stolicy Jemenu twitter.com

Co najmniej 85 tys. najmłodszych mieszkańców Jemenu – w wieku poniżej pięciu lat – zmarło z głodu w ciągu trzech lat wojny domowej i interwencji Arabii Saudyjskiej – oszacowała organizacja Save the Children.

Klęska głodu towarzysząca wojnie domowej w Jemenie to bezpośrednia konsekwencja blokady granic tego kraju wprowadzonej przez Arabię Saudyjską. Żywność, paliwo i pomoc humanitarna docierają do państwa, które jeszcze przed wojną było jednym z najbiedniejszych w regionie, wyłącznie przez porty w Hudajdzie i Adenie. Pierwszy jest jednak od kilku miesięcy przedmiotem zaciętych walk, drugi natomiast kontrolują siły lojalne wobec rządu, któremu sprzyjają Saudowie. Nie ma więc żadnej gwarancji, że kierowana tam pomoc trafi tam, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, czyli na tereny kontrolowane przez partyzantów Huti.

Save the Children zaznacza, że szacowana liczba 85 tys. najmłodszych ofiar głodu jest w rzeczywistości oceną bardzo ostrożną i ofiar może być w rzeczywistości więcej. Przede wszystkim – codziennie umierają kolejne dzieci. Obecnie z powodu niedożywienia w Jemenie cierpi 1,3 mln dzieci i łącznie 14 mln obywateli, czyli połowa całej populacji. Brak żywności to tylko część problemu. Wojna doprowadziła do zniszczenia infrastruktury medycznej, więc osoby chore i osłabione często nie mogą liczyć na pomoc lekarzy. Ponadto znacząca część pracowników od dawna nie dostaje wypłaty, a wszystkie wynagrodzenia pożera inflacja. Dochodzi do dramatycznych sytuacji, gdy np. w Adenie żywność jest dostępna na bazarach, ale ludzi na nią nie stać.

    Thanks largely to the Saudi-led bombing and blockading of Yemeni civilians, 85,000 Yemeni children under the age of five have died since 2015 due to hunger and disease, reports Save the Children. https://t.co/my8KdMlkZE pic.twitter.com/puA5sbyQQG
    — Kenneth Roth (@KenRoth) 21 listopada 2018

Jeśli walki o Hudajdę jeszcze się zaostrzą lub jeśli wskutek starć zostanie uszkodzona infrastruktura portowa, ONZ oficjalnie ogłosi, że głód objął cały Jemen. Organizacja ponowiła również zaproszenie dla walczących stron na rozmowy pokojowe w końcu listopada – poprzednia runda we wrześniu zakończyła się zerwaniem negocjacji. I to w zasadzie wszystko, co może zrobić tzw. społeczność międzynarodowa. Z oczywistych powodów nie ma przecież mowy o objęciu Arabii Saudyjskiej, najlepszego przyjaciela USA, sankcjami. Zwłaszcza teraz, gdy prezydent Donald Trump dał do zrozumienia, że wybacza następcy tronu Muhammadowi ibn Salmanowi zlecenie zabójstwa Dżamala Chaszodżdżiego, którym zachodnia opinia publiczna była podobno tak zbulwersowana.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 22 listopad 2018 10:50
alexjones.pl Informacje ze świata Jemen: 85 tys. dzieci zmarło z głodu. Świat patrzy i wyraża zaniepokojenie