Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Prezydent Ukrainy wzywa NATO do interwencji przeciw Rosji
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 30 listopad 2018 07:05 Autor: Andreas

Prezydent Ukrainy wzywa NATO do interwencji przeciw Rosji

Prezydent Ukrainy wzywa NATO do interwencji przeciw Rosji European People's Party/Flickr/CC BY 2.0

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował do Niemiec i NATO o wsparcie militarne w konflikcie z Rosją.

– Niemcy należą do naszych najbliższych sojuszników i mamy nadzieję, że kraje NATO są gotowe do wysłania okrętów marynarki wojennej na Morze Azowskie, aby wesprzeć Ukrainę i zapewnić jej bezpieczeństwo – powiedział Poroszenko w wywiadzie dla dziennika „Bild”.

– Najpierw był Krym, późnej wschód Ukrainy, a teraz Putin chce Morza Azowskiego – powiedział Poroszenko. – Niemcy powinny zadać sobie pytanie, co następnie zrobi Putin, jeśli go nie zatrzymamy – stwierdził prezydent Ukrainy i dodał, że prezydent Rosji chce powrotu byłego imperium rosyjskiego. – Krym, Donbas; on chce całej Ukrainy – przekonywał. – Jako rosyjski car, to, czego on chce, jego imperium, nie może funkcjonować bez Ukrainy. On nas uważa za kolonię – dodał ukraiński prezydent.

Poroszenko zaapelował do kanclerz Merkel o wsparcie przypominając o jej udziale w rozwiązaniu konfliktu między Rosją i Ukrainą. – W 2015 r. uratowała już nasz kraj negocjacjami w Mińsku i mamy nadzieję, że udzieli nam jeszcze raz podobnie silnego wsparcia, razem z naszymi innymi sojusznikami – oświadczył.

Z kolei Moskwa oskarża Kijów o prowokację. Według Kremla Poroszenko doprowadził do incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej, żeby zyskać na popularności przed wyborami prezydenckimi w marcu przyszłego. Rosja twierdzi, że ukraińskie jednostki naruszyły granicę i wpłynęły na rosyjskie wody terytorialne.

– Jest to prowokacja przemyślana pod względem czasu, miejsca i formy. Cele są zrozumiałe: wstrząśnięcie Ukrainą poprzez ogłoszenie stanu wojennego, zmobilizowanie nastrojów antyrosyjskich na Zachodzie, zaostrzenie sankcji przeciwko Rosji – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin.

Źródło informacji i cytatów: pap

Za: Wprawo.pl

Źródło: Dziennik gajowego Maruchy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 30 listopad 2018 00:18
alexjones.pl Informacje ze świata Prezydent Ukrainy wzywa NATO do interwencji przeciw Rosji