Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Aresztowany ukraiński marynarz potwierdza to była prowokacja
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 30 listopad 2018 07:09 Autor: Andreas

Aresztowany ukraiński marynarz potwierdza to była prowokacja

Aresztowany ukraiński marynarz potwierdza to była prowokacja Commander, U.S. Naval Forces Europe-Africa/Flickr/Public Domain

Rosyjska FSB opublikowała video z przesłuchania Wladimira Lesovoya, trzeciego kapitana ukraińskiej marynarki, który potwierdził, że świadomie ignorował wezwania do zatrzymania się przez rosyjską straż graniczną.  Lesovoy powiedział też, że celem wypadu było zainscenizowanie prowokacji.

Inni przesłuchiwani ukraińscy marynarze, zwłaszcza por.  Alexey Drach, potwierdził, że on i jego koledzy zostali ostrzeżeni iż naruszali granicę morską Federacji Rosyjskiej / violatingthemaritimeborder of theRussianFederation.

Wasily Gritsak, szef Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa SBU, potwierdził, że oficerowie ukraińskiego kontrwywiadu byli na pokładzie ukraińskich statków zatrzymanych przez Rosję w Cieśninie Kercz 25 listopada.

„Oficerowie ukraińskich służb specjalnych zapewniali wsparcie kontrwywiadowcze grupie ukraińskich marynarzy zgodnie z art. 12 prawa „O ukraińskich służbach bezpieczeństwa” – powiedział Gritsak.

25 listopada trzy ukraińskie statki przekroczyły rosyjską granicę i weszły na chwilowo zamknięty obszar wodny. Otoczone przez rosyjskie łodzie i statki, ukraińskie statki płynęły dalej i ignorowały żądania rosyjskiej straży granicznej wzywającej je do zatrzymania. Najpierw rosyjskie statki wykonały strzały ostrzegawcze na ukraińskie statki, a później otworzyły ogień z zamiarem zniszczenia ich. Trzech ukraińskich marynarzy zostało rannych, otrzymali pomoc medyczną i nie ma żadnych zagrożeń dla ich życia. Ukraińskie statki zatrzymano 50 km od miejsca gdzie zwykle pływają po cieśninie.

Rosja wszczęła proces karny w związku z tym incydentem, który Ukraina nazwała aktem agresji wojskowej. Prezydent Petro Poroshenko wprowadził stan wyjątkowy / introducedmartial law inUkraine na miesiąc, stawiając ukraińskie wojsko w pogotowiu.

Rosja zaproponowała pilne zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ dla omówienia kryzysu, ale zablokowała je większość głosów.

Źródło: http://www.pravdareport.com/

Tłum. Ola Gordon/http://chomikuj.pl/OlaGordon
Źródło: Wolna Polska – Wiadomości


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(13 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 30 listopad 2018 08:14
alexjones.pl Informacje ze świata Aresztowany ukraiński marynarz potwierdza to była prowokacja