Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Niemiecka broń nadal trafia do Arabii Saudyjskiej. Zakaz Berlina nie działa?
Kategoria: Informacje ze świata   Sobota, 08 grudzień 2018 15:30 Autor: Andreas

Niemiecka broń nadal trafia do Arabii Saudyjskiej. Zakaz Berlina nie działa?

Niemiecka broń nadal trafia do Arabii Saudyjskiej. Zakaz Berlina nie działa? liz west/Flickr/CC BY 2.0

Amunicja z Niemiec nadal trafia do Arabii Saudyjskiej, pomimo wprowadzonego przez Berlin zakazu na sprzedaż broni do tego państwa – wynika ze wspólnego śledztwa przeprowadzonego przez niemieckie tygodnik „Stern” i telewizję ARD.

Broń Saudyjczykom ma sprzedawać koncern Rheinmetall, jeden z największych producentów sprzętu wojskowego i uzbrojenia w Niemczech i Europie. Robi to za pośrednictwem spółek – córek we Włoszech i RPA. Firma w Republice Południowej Afryki reklamuje niektóre ze swoich produktów jako „wyjątkowo śmiercionośne”.

Dziennikarze twierdzą, że dyrektor wykonawczy koncernu Helmut Merch już w listopadzie w trakcie konferencji telefonicznej z analitykami bankowymi zapewnił: zakaz Berlina nie ma wpływu na te dostawy. Jak podkreślił, koncern rocznie dostarcza amunicję za ponad 10 mln euro.

O tym, że Niemcy całkowicie zawiesiły dostawy broni do Arabii Saudyjskiej z powodu zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w saudyjskiej ambasadzie w Turcji, poinformowano 19 listopada. Wówczas niemiecki rząd odmówił podpisania nowych umów i analizował, jak można wstrzymać dostawy w ramach obowiązujących kontraktów. We wrześniu Berlin zawarł z Rijadem umowę na dostawy broni w wysokości 416 mln euro. Została ona zamrożona.

Dżamal Chaszodżdżi zaginął 2 października na terenie konsulatu Arabii Saudyjskiej w Turcji. Rijad przyznał, że dziennikarz nie żyje dopiero po upływie 18 dni od jego śmierci. Szef MSZ Arabii Saudyjskiej zapewnił, że następca tronu, którego Turcja i USA podejrzewają o zlecenie zabójstwa, nie wiedział o tej operacji.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 08 grudzień 2018 15:34
alexjones.pl Informacje ze świata Niemiecka broń nadal trafia do Arabii Saudyjskiej. Zakaz Berlina nie działa?