Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Do Manbidżu wchodzą nie Turcy, a armia syryjska. Na zaproszenie Kurdów
Kategoria: Informacje ze świata   Sobota, 29 grudzień 2018 09:04 Napisał

Do Manbidżu wchodzą nie Turcy, a armia syryjska. Na zaproszenie Kurdów

Do Manbidżu wchodzą nie Turcy, a armia syryjska. Na zaproszenie Kurdów Kurdishstruggle/Flickr/CC BY 2.0

Armia syryjska weszła do Manbidżu na prośbę dowództwa kurdyjskich Powszechnych Jednostek Obrony (YPG). Uznały one, że tylko w ten sposób mogą uratować się przed inwazją turecką, której skutki byłyby dla Kurdów tragiczne.

Po zaskakującej decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu całości wojsk amerykańskich z Syrii turecka inwazja na terytoria kurdyjskie na wschodnim brzegu Eufratu wydawała się nieunikniona. Tym bardziej, że sam Trump przekonywał, jak znakomicie Recep Tayyip Erdogan poradzi sobie ze zniszczeniem „resztek Państwa Islamskiego”. Z tym, że sam Erdogan nie ukrywał, że jego priorytetem jest walka z „terrorystami”, jak nieodmiennie nazywa kurdyjskie Powszechne Jednostki Obrony (YPG). 23 grudnia informowano o przerzucaniu przez Turcję wojsk nad granicę z Syrią. Prezydent Turcji podkreślał, że z operacją przeciwko Kurdom zaczeka maksymalnie kilka miesięcy, w każdym razie do momentu, gdy Amerykanie opuszczą już Syrię.

Kurdowie czekać nie zamierzali, gdyż wejście armii tureckiej w region Manbidżu oznaczałoby powtórkę z morderstw, rabunków i czystek etnicznych, jakie nastąpiły po inwazji na Afrin w styczniu 2018 r.

– Zapraszamy syryjskie siły rządowe do przejęcia kontroli nad terenami, z których wycofały się nasze oddziały, w szczególności Manbidżem, i do ochrony tych terenów przed inwazją turecką – zaapelowało dowództwo YPG. Wezwanie zostało opublikowane także w mediach społecznościowych. Kurdyjscy dowódcy podkreślają w pełnej wersji swojego apelu, że wojska syryjskie mają obowiązek bronić kraju przed zewnętrzną inwazją, a YPG zamierza skupić się na walce z pozostałościami Państwami Islamskiego.


Rojava Defense Units | YPG
@DefenseUnits
We invite the Syrian government forces to assert control over the areas our forces have withdrawn from, in particularly Manbij, and to protect these areas against a Turkish invasion.https://bit.ly/2LCqIfB

09:48 - 28 gru 2018

Według syryjskich państwowych mediów wojska syryjskie w odpowiedzi na apel już wkroczyły do Manbidżu. W mediach społecznościowych pojawiły się fotografie syryjskiej flagi zawieszonej nad miastem obok sztandaru Kurdów. Oddziałom syryjskim z 1 i 5 dywizji pancernej towarzyszą żołnierze rosyjscy. Armia syryjska prowadziła koncentrację wojsk w Arima, na zachód od Manbidżu, już od kilku dni, obserwując analogiczne poczynania Turków w obszarze przygranicznym.

Inne źródła sugerują jednak, że armia syryjska w oficjalnych komunikatach poważnie przesadza i że rząd al-Asada jest daleki od pełnej kontroli nad Manbidżem. Do miasta weszła jedynie zaproszona przez YPG delegacja, która ochroni budynki administracyjne. Natomiast negocjacje między Kurdami a Damaszkiem jeszcze trwają (w zawarciu porozumienia pomógł m.in. rząd Egiptu, niechętny Turcji). Najprawdopodobniej z Manbidżu nadal nie wycofali się przy tym żołnierze amerykańscy; US Army ma w mieście swoją bazę.

Ani Ankara, ani Waszyngton dotąd nie komentuje rozwoju wypadków nad Eufratem, zadowolenie wyraziła Moskwa. Najbliższa przyszłość również pokaże, jaką formę przybierze wymuszona okolicznościami współpraca Kurdów z rządem w Damaszku. Być może Manbidżem nadal będzie administrować rada wojskowa wchodząca w skład SDF, dotąd uznawana przez Amerykanów. Nie jest jednak wykluczony również całkowity powrót prowincji pod syryjską kontrolę.

 

Źródło: Strajk.eu


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)alexjones.pl Informacje ze świata Do Manbidżu wchodzą nie Turcy, a armia syryjska. Na zaproszenie Kurdów