Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata „Der Spiegel”: Trump może wycofać amerykańskie wojska z Polski
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 31 grudzień 2018 09:01 Autor: Andreas

„Der Spiegel”: Trump może wycofać amerykańskie wojska z Polski

„Der Spiegel”: Trump może wycofać amerykańskie wojska z Polski ruperto miller/Flickr/Public Domain

„Sojusz pomiędzy Polską a USA jeszcze nigdy nie był tak mocny” – zapewniał we wrześniu prezydent Andrzej Duda. Wówczas wielu komentatorów pukało się czoło, wskazując na wasalny stosunek Warszawy wobec Waszyngtonu. Wczoraj na łamach niemieckiego „Der Spiegel” ukazał się komentarz, którego autorka wieszczy rychłe wycofanie US Army z baz na terytorium Polski.

Trzy miesiące temu, podczas słynnej wizyty w Białym Domu, podczas której Andrzej Duda z miną petenta został ustawiony przy krawędzi stołu amerykańskiego przywódcy, polski prezydent mówił o niebagatelnych korzyściach we wzajemnych stosunkach. Duda zaznaczył wówczas, że efektem jego podróży za ocean jest wytyczenie „nowych ścieżek na przyszłość” – zacieśniania współpracy w dziedzinie obronności, współpracy militarnej oraz w kwestii bezpieczeństwa i biznesu energetycznego. 

Tymczasem niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opublikował komentarz Christiane Hoffmann, która twierdzi, że sojusz pomiędzy Warszawą, a Waszyngtonem nie ma dla Donalda Trumpa większego znaczenia i rezydent Białego Domu może z niego zrezygnować w każdej chwili.
„Nie ma żadnej gwarancji, że chimeryczny prezydent nie podejmie nagle decyzji o wycofaniu swoich żołnierzy z Polski” – pisze dziennikarka w tekście zatytułowanym „Europo, nie licz na Trumpa, broń się sama”.
Jako przykład nieprzewidywalności Trumpa publicystka podała jego poczynania na Bliskim Wschodzie. Christiane Hoffmann stwierdziła, że „wycofanie wojska z Syrii i zapowiedź dużej redukcji amerykańskich żołnierzy w Afganistanie powinny uzmysłowić wszystkim, którzy mieli jeszcze jakieś złudzenia, że USA przestały być solidnym partnerem”.

Zdaniem Hoffmann prezydent USA może poświęcić sojusz z Polską w ramach dobicia ważniejszego targu z Kremlem. „Być może nastąpi to po rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem, który zapewni go, że nie musi się troszczyć o Polskę – tak jak po rozmowie z prezydentem Turcji Trump wydał rozkaz wycofania wojska z Syrii” – czytamy na łamach „Der Spiegel”.

Autorka komentarza ponadto zwróciła uwagę, że obecny prezydent USA dawał wielokrotnie do zrozumienia, że „ma za nic sojusze i porozumienia, a szczególnie NATO”. „Gwarancja bezpieczeństwa NATO nie zasługuje już na to miano i jest już tylko mglistą nadzieją” – oceniła Hoffmann.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 31 grudzień 2018 10:43
alexjones.pl Informacje ze świata „Der Spiegel”: Trump może wycofać amerykańskie wojska z Polski