Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Mało znany fakt: Wśród 30 najbardziej trujących fabryk UE, aż 25 zlokalizowanych jest w krajach "starej Unii"
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 04 styczeń 2019 09:07 Napisał

Mało znany fakt: Wśród 30 najbardziej trujących fabryk UE, aż 25 zlokalizowanych jest w krajach "starej Unii"

Mało znany fakt: Wśród 30 najbardziej trujących fabryk UE, aż 25 zlokalizowanych jest w krajach "starej Unii" Babij/Flickr/Public domain

Gospodarki takich państw jak RFN przez dziesięciolecia oparte były na wysokoemisyjnym przemyśle, dzięki któremu możliwe było pomnażanie kapitału i trwałe bogacenie się społeczeństw. Dzisiaj, choć państwa "starej UE" przestawiły się głównie na sferę usług, to przemysł ciężki nadal odgrywa tam istotną rolę. Widać to choćby po najnowszym rankingu 30 najbardziej emisyjnych zakładów przemysłowych zlokalizowanych na terenie UE. Okazuje się, że z Polski na liście znalazła się tylko 1 fabryka, z Holandii - 2, z Francji - 3, natomiast z Niemiec - aż 7!

W ostatni poniedziałek, powołując się na raport dotyczący Europejskiego Systemu Handlu Emisjami sporządzony przez Europejską Agencję Środowiska, opublikowałem na łamach tego bloga tekst nt. listy 30 najbardziej emisyjnych elektrowni węglowych w Unii Europejskiej. Okazało się, że aż 1/3 siłowni, które znalazły się na tej liście, jest zlokalizowana na terytorium Niemiec (w tym aż 7 znajduje się w pierwszej "dziesiątce"). W 2017 roku wyemitowały one do atmosfery 154,7 mln ton CO2 (polskie elektrownie ze wspomnianej listy odpowiadały za 81,7 mln ton emisji CO2). Ponadto ich sprawność energetyczna w kontekście ilości CO2 potrzebnej do produkcji 1 MWh energii była gorsza od sprawności energetycznej siłowni węglowych zlokalizowanych w Polsce (1.107 tCO2/MWh vs 1.021 tCO2/MWh).

Wczytując się głębiej w raport Europejskiej Agencji Środowiska możemy znaleźć również inne ciekawe informacje. Jedną z nich jest zestawienie 30 najbardziej emisyjnych zakładów przemysłowych w 2017 roku.

Poniżej przedstawiam screen z raportu zawierający wspomniane zestawienie. Zawiera on listę 30 zakładów przemysłowych zlokalizowanych na terytorium UE, które w 2017 roku wyemitowały do atmosfery najwięcej CO2. Podane są tam nazwa danego zakładu, państwo oraz miasto w którym działa, liczba mln ton CO2 wyemitowanego w 2017 roku oraz procentowa zmiana tej wartości w relacji do emisji z 2016 roku:

Okazuje się, że na liście znalazła się tylko 1 fabryka z Polski, Czech, Litwy, Rumunii, Hiszpanii i Słowacji, 2 fabryki z Finlandii, Holandii, Wlk. Brytanii oraz Włoch, 3 fabryki z Austrii, Belgii i Francji, oraz aż 7 fabryk z Niemiec. Co istotne - wśród niemieckich fabryk w 2017 roku aż 4 zwiększyły swoje emisje CO2 względem roku 2016. Najwięcej (o +22 proc.) emisje dwutlenku węgla do atmosfery zwiększyła huta Hüttenwerke Krupp Mannesmann zlokalizowana w Duisburgu. Powyższe dane (w nawiązaniu do informacji na temat emisji elektrowni węglowych) wyjaśniają dlaczego nasi zachodni sąsiedzi są niekwestionowanym liderem w zakresie emisji CO2 na terenie UE.

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)alexjones.pl Informacje ze świata Mało znany fakt: Wśród 30 najbardziej trujących fabryk UE, aż 25 zlokalizowanych jest w krajach "starej Unii"