Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Izrael żąda odszkodowania 250 mld USD od 8 państw. Chodzi o mienie pozostawione tam przez Żydów po 1948 r.
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 17 styczeń 2019 09:04 Napisał

Izrael żąda odszkodowania 250 mld USD od 8 państw. Chodzi o mienie pozostawione tam przez Żydów po 1948 r.

Izrael żąda odszkodowania 250 mld USD od 8 państw. Chodzi o mienie pozostawione tam przez Żydów po 1948 r. zeevveez/Flickr/CC BY 2.0

Skupieni na ostatnich wydarzeniach krajowych zdecydowanie mniej uwagi poświęcamy sprawom międzynarodowym. A tam dzieją się ciekawe rzeczy. Izrael ogłosił, iż zażąda wypłaty odszkodowania w łącznej wysokości 250 miliardów USD od Tunezji, Libii, Maroka, Iraku, Syrii, Egiptu, Iranu i Jemenu. Powód? Żydzi, którzy przed utworzeniem państwa Izrael (1948 rok) mieszkali we wspomnianych krajach, posiadali tam swoje nieruchomości. Mienie to pozostawili, gdy przeprowadzali się do nowoutworzonego państwa Izrael. Teraz Tel Awiw chce za nie 250 mld USD odszkodowania.

Państwo Izrael zostało proklamowane 14 maja 1948 roku. W momencie jego utworzenia na obecnym jego terytorium żyło zaledwie kilkaset tysięcy Żydów. W kolejnych latach do Izraela zaczęli masowo napływać Żydzi z innych części świata. Byli to zarówno ci, którzy ocaleli z Holocaustu (kierunek europejski), jak również Żydzi, którzy do tej pory żyli w sąsiednich państwach arabskich oraz w Iranie.

W zakresie emigracji z państw arabskich proces ten miał często charakter zorganizowany. W listopadzie 1949 roku izraelska armia przeprowadziła operację "Zaczarowany Dywan", podczas której przewieziono samolotami do Izraela 49 tys. Żydów z Jemenu. W maju 1950 roku w podobnej operacji ("Ezdrasz i Nehemiasz") przetransportowano samolotami do Izraela 120 tys. Żydów z Iraku. Dodatkowo armia przeprowadziła operację przeniesienia do Izraela 33 tys. Żydów z Libii.

Władze w Tel Awiwie jakiś czas temu przypomniały sobie, że Żydzi, którzy przed utworzeniem państwa Izrael mieszkali we wspomnianych krajach, bardzo często posiadali tam również swoje aktywa (nieruchomości, ruchomości, oszczędności, przedsiębiorstwa). Ostatnie 18 miesięcy to wytężona praca kilku międzynarodowych firm rachunkowo-księgowych, organizacji skupionych w grupie "Justice for Jews from Arab Countries" (JJAC) oraz izraelskiego rządu. W efekcie powyższego właśnie finalizowane są działania mające na celu wezwanie Tunezji i Libii do zapłaty stosownego odszkodowania za mienie pozostawione w tych krajach przez Żydów, którzy po 1948 roku przeprowadzili się do Izraela. W przypadku tego pierwszego państwa chodzi o 35 miliardów dolarów. W przypadku tego drugiego - o 15 miliardów dolarów. Szczegółowe wyliczenia nadal trwają w przypadku pozostałych państw, gdzie przed 1948 rokiem żyli Żydzi (tj. Maroka, Iraku, Syrii, Egiptu, Iranu i Jemenu).

Wstępne szacunki mówią, że całkowita kwota izraelskich roszczeń wobec 7 państw arabskich oraz Iranu może wynieść nawet 250 miliardów dolarów.

Powyższe informacje wydają się być ciekawe w kontekście roszczeń o zwrot pożydowskiego mienia wysuwanych wobec Polski. Jak do tej pory specjalizowały się w tym różne prywatne organizacje (najczęściej mające swoje siedziby w USA). W tych okolicznościach zupełnie naturalnie pojawia się pytanie - skoro władze w Tel Awiwie chcą odszkodowań za mienie pożydowskie pozostawione w Tunezji i Libii (a w kolejce są kolejne kraje arabskie i Iran), to czy możliwe jest, aby pewnego dnia Izrael zażądał odszkodowań również za mienie pozostawione w krajach europejskich? Jak na tę sprawę należy patrzeć z punktu widzenia prawa międzynarodowego?


Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 17 styczeń 2019 11:23
alexjones.pl Informacje ze świata Izrael żąda odszkodowania 250 mld USD od 8 państw. Chodzi o mienie pozostawione tam przez Żydów po 1948 r.