Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Human Rights Watch - Raport 2019
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 29 styczeń 2019 08:01 Napisał

Human Rights Watch - Raport 2019

Autorzy dorocznego raport Human Right Watch przedstawili sytuacje praw człowieka w ponad stu krajach na świecie. Według Human Rights Watch nie zmienia się liczba krajów, w których władze są autokratami albo wykazują takie tendencje, to na świecie rośnie sprzeciw wobec łamaniu praw człowieka.

Autorzy opublikowali prawie 700 stron raportu, w którym odnieśli się do aktualnej sytuacji w prawie 100 krajach. Skupiłem się tylko na kilku wybranych państwach, które według mojej oceny są wyznacznikiem obecnie panujących trendów wśród organizacji takich jak Human Right Watch.

Węgry

Węgry zostały poddane krytyce za wdrożenie tzw ''nieliberalnej demokracji''. Wspomniano o organizowanych licznych protestach przeciwko decyzji Orbana o zamknięciu Central European University, założonego przez lewicowego filantropa Georga Sorosa.

Polska

Polski rząd a w szczególności Jarosław Kaczyński został skrytykowany za próbę reformy sądownictwa. HRW pochwalił Polaków biorących udział w protestach przeciw reformie sądownictwa. Autorzy raportu wspomnieli o możliwości nałożenia sankcji na Polskę na podstawie artykułu 7 Traktatu EU, podkreślając, że Polska i Węgry mogą powstrzymać nałożenie sankcji zgodnie z zasadami jednomyślności. HRW stawia w tym kontekście pytanie, czy EU powinna nadal hojnie finansować kraje takie jak Polska czy Węgry, które podważają podstawowe wartości demokratyczne EU. W raporcie nie mogło zabraknąć kwestii imigracji, gdzie Polska jawi się jako kraj, w którym dominuje retoryka nienawiści i podziałów. Polska znalazła się wśród krajów takich jak; Hiszpania czy Grecja gdzie zdarzały się przypadki zbyt gwałtownego zmuszania imigrantów do opuszczenia kraju.

Brazylia

Nowo wybrany prezydent Brazylii Jair Bolsonaro jest oskarżany o rasistowskie i homofobiczne oświadczenia. Oskarżenia obejmują również naciski na uniwersytety za nielegalną kampanie polityczną w tym wydarzenia przeciwko faszyzmowi i publikacje w obronie demokracji. HRW zarzuca Bolsonaro naciski na ustawę, która zabrania nauczycielom terminów ''płeć'', lub ''orientacja seksualna'' i zaleca aby edukacja seksualna i religijna była oparta na wartościach rodzinnych. Władza w Brazylii jest atakowana za ograniczenia w dostępie do aborcji na życzenie za co grozi 3 lata więzienia. Niepokój autorów raportu budzi niedostateczna opieka nad uchodźcami z ogarniętej kryzysem Wenezueli.

Kanada

HRW pochwaliła poczynania premiera Justina Trudeou za wysiłki na rzecz rozwoju praw człowieka w Kanadzie. Rząd Trudeau jest orędownikiem pluralistycznego i wielokulturowego społeczeństwa respektującego prawa imigrantów, lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych oraz innych mniejszości.

Unia Europejska

Autorzy raportu ubolewają, że w granice unijne trafia mniej imigrantów niż w 2017 r. , oraz, że są blokowane porozumienia w sprawie reform unijnych przepisów azylowych i sprawiedliwy podział odpowiedzialności za osoby ubiegające się o azyl wjeżdżających i już obecnych na terytorium EU. Zarzuty obejmują skonsolidowanie partnerstwa w zakresie kontroli migracji z Libią, co wiąże się ze zmniejszeniem imigracji osób przybywających do Europy. Ponadto HRW są zaniepokojone rosnącą pozycją, jak to określili ekstremistycznych prawicowych partii w Austrii, Niemczech, Włoszech, Słowenii, Szwecji i na Węgrzech za swoją antyimigrancką i antyunijną politykę. Unia została skrytykowana za nie wprowadzenie w życie przez przez 8 państw członkowskich Konwencji Stambulskiej , oraz Konwencji Rady Europy o zwalczaniu i zapobieganiu przemocy.

 

Za: https://www.hrw.org

Źródło: PlanetaPrzemianBlogspot.com

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Wtorek, 29 styczeń 2019 08:34
alexjones.pl Informacje ze świata Human Rights Watch - Raport 2019