Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata W Izraelu wylewa się fala hejtu na Irlandię. Wszystko przez nową ustawę przyjętą przez Dublin
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 31 styczeń 2019 08:06 Napisał

W Izraelu wylewa się fala hejtu na Irlandię. Wszystko przez nową ustawę przyjętą przez Dublin

W Izraelu wylewa się fala hejtu na Irlandię. Wszystko przez nową ustawę przyjętą przez Dublin Takver/Flickr/CC BY-SA 2.0

Równo rok temu rozpoczęła się międzynarodowa nawalanka na Polskę z powodu ustawy o IPN, nazwanej przez izraelskie i amerykańskie media ustawą "Holocaust Bill" (w sformułowaniu tym przemycano narrację, jakoby Polska przyjęła prawo negujące Holocaust). Dzisiaj podobna akcja rozpoczyna się przeciwko Irlandii. Otóż parlament tego kraju przegłosował kilka dni temu ustawę dotyczącą zakazu importu produktów z terytoriów Palestyńskich okupowanych przez Izrael. Nowe prawo rozsierdziło Żydów. Politycy z Izraela mówią o "antysemickich przepisach" i grożą ochłodzeniem relacji z USA.

Parlament Irlandii kilka dni temu przegłosował (stosunkiem głosów 78 vs 45) ustawę, która zakazuje importu produktów z terytoriów Palestyńskich okupowanych przez Izrael. Chodzi dokładnie o tereny zajęte przez Izrael po tzw. wojnie sześciodniowej z 1967 roku (tj. Jerozolimy Wschodniej, Zachodniego Brzegu Jordanu oraz Wzgórz Golan). Za złamanie zakazu będzie można trafić do więzienia nawet na 5 lat.

Ustawa wywołała gigantyczną falę wzburzenia w Izraelu, którą można porównać tylko z falą wzburzenia, jaka powstała rok temu po przyjęciu przez Polskę nowelizacji ustawy o IPN, która miała penalizować kłamliwe wypowiedzi w zakresie historii Polski i Polaków (Żydzi i Amerykanie z jakiegoś powodu myśleli, że ustawa o IPN neguje Holocaust).

Na dywanik do izraelskiego MSZ została wezwana ambasador Irlandii. W oficjalnym komunikacie wydanym przez stronę izraelską czytamy m.in.: - "Ambasador przekazano wyjaśnienia, że hipokryzja i antysemicki charakter prawa będzie miał poważne reperkusje dla relacji izraelsko-irlandzkich. Byłoby lepiej, gdyby Irlandia zajęła się mrocznymi dyktaturami i organizacjami terrorystycznymi, zamiast Izraelem, jedyną demokracją na Bliskim Wschodzie".

Co więcej - część izraelskich polityków zaczęło grozić Irlandii końcem dobrych relacji z USA, jeśli Dublin nie zmieni dopiero co uchwalonego prawa o zakazie importu produktów z określonych terytoriów okupowanych przez Izrael.

Powyższe groźby nie powinny nas jednak dziwić. W Izraelu zbliżają się wybory i za twarde postawy wobec "wrogów" zdobywa się dodatkowe punkty u wyborców.

Jak wiemy Polska międzynarodowej nagonki w sprawie nowelizacji ustawy o IPN nie wytrzymała. Pod presją USA i Izraela ekipa PiS po kilku tygodniach musiała z podkulonym ogonem przyjmować nową wersję ustawy (którą wcześniej skonsultowano z przedstawicielami izraelskich służb). Czy Dublin oprze się podobnej presji i nie zmieni zdania pod wpływem gróźb Izraela w zakresie końca dobrych relacji z USA? Czy też, tak jak Polska, będzie zmuszony do zmiany dopiero co przyjętego prawa?

 

Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)alexjones.pl Informacje ze świata W Izraelu wylewa się fala hejtu na Irlandię. Wszystko przez nową ustawę przyjętą przez Dublin