Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Niemieckie elektrownie węglowe dostaną miliardy euro pomocy publicznej. Co na to Komisja Europejska?
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 01 luty 2019 07:08 Napisał

Niemieckie elektrownie węglowe dostaną miliardy euro pomocy publicznej. Co na to Komisja Europejska?

Niemieckie elektrownie węglowe dostaną miliardy euro pomocy publicznej. Co na to Komisja Europejska? Janos Balazs/Flickr/CC BY 20

Władze RFN podjęły decyzję o stopniowym wygaszaniu działających elektrowni opalanych węglem. Jednocześnie ustalono, iż wstrzymanie produkcji energii z węgla nie będzie mogło przełożyć się na wzrost rachunków za prąd dla niemieckich gospodarstw domowych. W efekcie producenci energii z węgla będą mogli liczyć na gigantyczne rekompensaty ze strony rządu federalnego. Mówi się o kwotach rzędu 600 mln euro za każdy 1 GW mocy, co przy założeniu, że łączna moc elektrowni węglowych w RFN to 43 GW, jest równoznaczne z potężną pomocą w wysokości 25,8 mld euro!

Przypomnijmy - kilka dni temu unijny komisarz ds. klimatu i energii Miguel Arias Canete zwrócił się do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o dodatkowe wyjaśnienia w sprawie tzw. "ustawy o prądzie". Chodzi o ustawę obniżającą ceny energii elektrycznej w Polsce, która weszła w życie 1 stycznia. Przedstawiciele Komisji Europejskiej mają wątpliwości czy wspomniana ustawa jest zgodna z prawem UE, szczególnie w zakresie pomocy publicznej, jaką sprzedawcy energii mają otrzymywać od polskiego rządu (równowartość ok. 1 mld euro).

Komisja Europejska nie miała za to wątpliwości w przypadku pomocy publicznej w wysokości 0,9 mld euro, jaką w 2016 roku rząd Niemiec udzielił rodzimym koncernom motoryzacyjnym. Nieoficjalnie chodziło o zastrzyk gotówki dla niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego, który to miał poprawić nadwyrężoną - po aferze z Volkswagenem - kondycję całego sektora i przyczynić się do utrzymania przewagi nad konkurencją z zagranicy. Nie było jednak szans, aby Komisja Europejska uznała taką pomoc za legalną i zgodną z unijnym prawem. Dlatego też w oficjalnych dokumentach wskazano, że wspomniane 0,9 mld euro ma się przyczynić do lepszej ochrony klimatu (wsparcie miało dotyczyć produkcji i sprzedaży samochodów elektrycznych). Efekt był taki, że Komisja Europejska pomoc zaakceptowała, bo formalnie była ona "eko".

Podobnie może być z najnowszym pomysłem rządu w Berlinie w sprawie dopłat i odszkodowań dla właścicieli niemieckich elektrowni węglowych. Kilka dni temu podjęto decyzję, aby stopniowo (aż do 2038 roku) odchodzić od energetyki węglowej. Warunkiem jest jednak utrzymanie cen prądu dla odbiorców indywidualnych oraz przedsiębiorstw na niezmienionym poziomie. Efekt może być osiągnięty poprzez zastosowanie odpowiednio wysokich rekompensat dla producentów wykorzystujących węgiel. Mówi się o kwotach rzędu 600 mln euro za każdy 1 GW mocy, co przy założeniu, że łączna moc elektrowni węglowych w RFN to 43 GW, jest równoznaczne z potężną pomocą w wysokości 25,8 mld euro!

Za takie pieniądze niemieckie przedsiębiorstwa energetyczne będą mogły spokojnie rozbudować np. swoje elektrownie gazowe, które w perspektywie 15-20 lat są w stanie zastąpić elektrownie węglowe. W tym kontekście budowa gazociągu Nord Stream 2, który zwiększy ilość gazu dosyłanego z Rosji, ma jak największy sens (z punktu widzenia interesów Niemiec). Dodatkowo gigantyczna pomoc państwa będzie całkowicie "na legalu", bowiem UE nie będzie miała się do czego doczepić, skoro chodzi o projekty "eko" (wszak spalanie gazu emituje do atmosfery znacznie mniej CO2 i innych szkodliwych substancji, aniżeli spalanie węgla).

Napisałem to już jakiś czas temu, ale nie zaszkodzi powtórzyć - powinniśmy cały czas brać przykład z Niemiec, jak wzorcowo wdrażać niedozwoloną pomoc publiczną przy pełnej aprobacie Komisji Europejskiej. Nasi zachodni sąsiedzi są pod tym względem mistrzem całej Unii Europejskiej.

Linki do tekstów źródłowych znajdziesz pod oryginalnym artykułem na:


Źródło: Niewygodne.info.pl
Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 01 luty 2019 09:08
alexjones.pl Informacje ze świata Niemieckie elektrownie węglowe dostaną miliardy euro pomocy publicznej. Co na to Komisja Europejska?