Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Izrael – Wieża Babilońska za 666 milionów dolarów…
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 05 luty 2019 08:06 Autor: Andreas

Izrael – Wieża Babilońska za 666 milionów dolarów…

Pieter Bruegel (starszy), Wieża Babel, 1563 Pieter Bruegel (starszy), Wieża Babel, 1563 Wikimedia Commons/Public Domain

W Izraelu rozpoczyna się budowę Wieży Babilońskiej za 666 milionów dolarów.

“Oto dni nadchodzą, mówi Pan, i zbudowane będzie miasto Panu od wieży Hananeela aż do bramy Narożnej.”(Proroctwo Jeremiasza 31:38)

Jedna z największych firm budowlanych Izraela, „The Azrieli Group”, obwieściła o planach budowy budynku, który będzie najwyższym drapaczem chmur w tym kraju. Jego wysokość będzie wynosiła 1150 stóp i będzie on miał 91 pięter.

Jednakże pomimo tego, że budynek będzie najwyższym w Izraelu to uwagę zwraca jego dziwne podobieństwo do Babilońskiej Wieży. Co prawda podczas zaznajamiania się z projektem okazuje się, że drapacz chmur będzie dużo wyższy i większy. Według opinii wielu rabinów ten projekt może być testem technologii budowlanych przed budową Trzeciej Świątyni Jerozolimskiej.

„The Azrieli Group”, izraelska firma budowlana i handlu nieruchomościami ogłosiła o swoim planie zbudowania najwyższego budynku w Izraelu jako dopełnienie już istniejącego, robiącego wrażenie, kompleksu „Azrieli Center” w Tel-Aviv. Zakłada się, że na budowę Spiralnej Wieży potrzeba będzie 6 lat a jej przybliżony koszt wyniesie 666 milionów dolarów.

Nowa wieża zajmie swoje miejsce zaraz obok  kultowych wież w postaci okręgów, kwadratów i trójkątów, które na dzień dzisiejszy tworzą kompleks „Azrieli Center”. Zbudowawszy Spiralną Wieżę „The Azrieli Group” pobije samą siebie, to znaczy swój obecny najwyższy budynek w Izraelu, wieżę Azrieli Sarona, która posiada wysokość 782 stopy i 53 piętra. Jej budowa została zakończona zaledwie dwa lata temu.

Niepowtarzalny i wyjątkowy projekt budynku był opracowany przez, nowojorską firmę architektoniczną, która zbudowała pięć, z dziesięciu najwyższych drapaczy chmur w świecie. Według rzecznika prasowego firmy, architekci czerpali natchnienie z natury i z żydowskiego dziedzictwa.

„Wieża była zaprojektowana i opracowana w niespotykanej geometrycznej postaci, nigdy wcześniej nie spotykanej w Izraelu, która zadziwia i wzrok i wyobraźnię. Podstawowe zadanie architektów polegało na stworzeniu harmonii pomiędzy trzema, już istniejącymi, wieżami, które tworzą  Centrum Azrieli, a nową wieżą, jedyną w swojego rodzaju strukturze, która sama w sobie jest wartością. Projektanci wieży czerpali swoje natchnienie z zagięć muszli ślimaka próbując naśladować jej naturalny kształt. Istnieją również podobieństwa do biblijnych zwojów, które również tradycyjnie rozwijają się od dołu do góry.

Krytycy projektu mogą przeprowadzić porównanie pomiędzy elegancką formą, przedstawioną przez projektantów, i niektórymi wyobrażeniami biblijnej Wieży Babilońskiej. Chociaż biblijne opowiadanie nie przedstawia żadnych szczegółów oprócz tego, że jej budowniczowie dążą do osiągnięcia ogromnej wysokości.

„I rzekli: „Pójdźcie, zbudujmy sobie miasto i wieżę, której by wierzch dosięgał nieba, i uczyńmy sławne imię nasze, pierwej niźli się rozproszymy po wszystkich ziemiach” ” (Księga Rodzaju 11:4)

Tradycyjne źródła żydowskie przedstawiają informację uzupełniającą. Midrash (nauczanie homiletyki) opisuje „idola na szczycie Wieży, który dzierży miecz, jak gdyby miał zamiar walczyć z Bogiem.” Midrash także donosi, że budowla została wzniesiona na wysokich kolumnach przeznaczonych do ochrony Wieży przed potopem.

Niektórzy współcześni uczeni także łączą Wieżę Babilońską ze znanymi budowlami, w szczególności z zikkuratem Etemenanki, poświęconym mezopotamskiemu bogu Mardukowi, a który zbudowany został przez babilońskiego władcę Nabopolasara w 610 roku przed naszą erą.

Rzeczywiście Spiralna Wieża jest bardzo podobna do zikkuratu, starożytnej budowli Bliskiego Wschodu, zbudowanej w formie tarasów o stopniowo zmniejszającej się powierzchni. Ponadto, podobnie jak wieże Azrieli, każdy zikkurat był częścią dużo większego kompleksu, który obejmował wewnętrzny dziedziniec, pomieszczenia magazynowe, pokoje kąpielowe i pomieszczenia mieszkalne, wokół których było zbudowane miasto.

———————————————–

Za: http://protivkart.org/

Publikacja: 29.01.2019

Tłumaczenie TamaraŹródło: Wolna Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 04 luty 2019 23:20
alexjones.pl Informacje ze świata Izrael – Wieża Babilońska za 666 milionów dolarów…