Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 05 luty 2019 08:01 Autor: Andreas

Kolejne państwa stają po stronie USA w kryzysie wenezuelskim. Również Polska uznaje Guaido

Flaga Wenezueli Flaga Wenezueli Anyul RivasFlickrCC BY 2.0

Kolejne państwa europejskie biorą stronę Stanów Zjednoczonych i wspieranego przez nie „tymczasowego prezydenta” Wenezueli. Jest wśród nich Polska.

Nicolas Maduro odrzucił ultimatum, jakie postawiły mu Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia, Holandia, Niemcy i Francja. Nie rozpisze przedterminowych wyborów prezydenckich. Zaproponował rozwiązanie parlamentu i nowe wybory do tego ciała, ale na to z kolei nie zgodziła się opozycja. W tej sytuacji państwa europejskie spełniły wcześniejsze groźby. Od dziś Juan Guaido uważany jest za legalnego p.o. prezydenta Wenezueli nie tylko przez państwa, które żądały wcześniejszych wyborów, ale też przez Szwecję, Litwę, Łotwę, Austrię, Danię oraz Polskę.

Brytyjski rząd powiadomiło ponadto, że na uznaniu Guaido nie poprzestanie. – Zastanawiamy się nad dalszymi krokami, które możemy podjąć, by zapewnić w Wenezueli pokój i demokrację. Także poprzez sankcje – powiedział rzecznik premier Theresy May.

Demokracja w Wenezueli spędza także sen z powiek Emmanuela Macrona, chociaż zdawałoby się, że akurat on w pierwszej kolejności powinien zająć się stanem własnego państwa, gdzie w sobotę po raz dwunasty manifestowały Żółte Kamizelki, policja, rozpędzając zgromadzenia, ciężko raniła kolejne osoby, a wskaźniki poparcia dla samego prezydenta spadły do poziomu kilkunastu procent.

W piątek na ulicach Caracas demonstrowali zarówno zwolennicy Guaido, jak i Maduro. Oba wiece zgromadziły po kilkadziesiąt tysięcy ludzi i jako że odbywały się w oddaleniu od siebie, do starć między oponentami nie doszło.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 04 luty 2019 23:25