Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Macron chce, aby państwo opłacało niektórych dziennikarzy. Mieliby "weryfikować informacje" i "zapewniać neutralność"
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 06 luty 2019 07:09 Napisał

Macron chce, aby państwo opłacało niektórych dziennikarzy. Mieliby "weryfikować informacje" i "zapewniać neutralność"

Macron chce, aby państwo opłacało niektórych dziennikarzy. Mieliby "weryfikować informacje" i "zapewniać neutralność" thierryleclercq/Flickr/Public Domain

Wyobraźmy sobie sytuację, w której Mateusz Morawiecki mówi publicznie, iż chciałby, aby w każdej redakcji gazety czy portalu informacyjnego wydawanego w Polsce był zatrudniony jeden redaktor z pensją wypłacaną z budżetu państwa, którego zadaniem byłaby weryfikacja "prawdziwości informacji" oraz zapewnienie "neutralności". Takie słowa w Polsce wywołałyby gigantyczny skandal, a oskarżeń o wprowadzanie cenzury nie byłoby końca. A teraz uświadommy sobie, że podobny pomysł ogłosił właśnie Emmanuel Macron. Demokracja zagrożona?! A nie, czekaj - to Francja.

Przedłużające się protesty społeczne oraz coraz bardziej słabnące poparcie mogą generować w głowach polityków dziwne pomysły. Kilka tygodni temu ze strony francuskich elit wyszła inicjatywa ustawowego ograniczenia prawa do demonstrowania. Premier Francji Edouard Philippe zapowiedział wówczas, że jego rząd zamierza przeforsować ustawę, która będzie umożliwiała nakładanie na poszczególne osoby zakazu udziału w publicznych demonstracjach i manifestacjach.

Propozycję Philippe postanowił jednak przebić prezydent Francji - Emmanuel Macron. W wywiadzie udzielonym gazecie "Le Point" stwierdził, że "Niektórzy działacze polityczni zostali przeszkoleni w zakresie manipulowania przekazem informacji publikowanych na portalach społecznościowych".

Z racji tej, że mainstreamowe media coraz częściej odwołują się do informacji publikowanych we wspomnianych portalach (które to informacje często są zmanipulowane przez "przeszkolonych działaczy politycznych"), Macron sugeruje rozwiązanie, zgodnie z którym państwo miałoby otwarcie opłacać niektórych dziennikarzy w redakcjach gazet i portali informacyjnych, których zadaniem byłaby "weryfikacja informacji" i "zapewnienie neutralności". Wszystko po to, aby obywatele nie byli manipulowani skrajnymi i nieprawdziwymi przekazami.

Jestem ciekaw czy propozycja rzucona przez Macrona rzeczywiście zostanie wprowadzona w życie. W mojej ocenie jest to jednak mało prawdopodobne. Gdyby jednak to nastąpiło, to jeszcze bardziej ciekaw jestem reakcji unijnych instytucji. Czy w Paryżu pojawi się zaniepokojony Frans Timmermans? Czy Komisja Europejska zacznie pouczać francuski rząd? Czy też może znowu z ust wysokiego urzędnika UE usłyszymy argument "bo to Francja", który raz już miał usprawiedliwić stosowanie wobec Francji podwójnych standardów (brak sankcji za naruszenie budżetowej dyscypliny)?

 

Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)alexjones.pl Informacje ze świata Macron chce, aby państwo opłacało niektórych dziennikarzy. Mieliby "weryfikować informacje" i "zapewniać neutralność"