Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Nord Stream 2 będzie ponieważ Europa potrzebuje gazu (cz.1)
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 11 luty 2019 09:01 Autor: Andreas

Nord Stream 2 będzie ponieważ Europa potrzebuje gazu (cz.1)

Nord Stream pipe in Kotka Nord Stream pipe in Kotka Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

 

Nord Stream 2 będzie ponieważ Europa potrzebuje gazu, a ściślej potrzebuje bardzo dużo, stosunkowo taniego gazu z absolutną pewnością stabilności dostaw. Odpowiedzią na te kwestie jest wielka europejsko-rosyjska inwestycja w infrastrukturę transportu nośników energii, jaką jest kolejny gazociąg na dnie Bałtyku.

Wszelkie próby prowadzące do storpedowania tej unikalnej technologicznej inicjatywy, rozbiły się o interesy Niemiec i kilku innych krajów europejskich, w tym Francji, której zdanie okazało się kluczowe. Co nie powinno nikogo dziwić, bo zawsze tak było i to wynika z siły tego państwa w Unii. W efekcie podjętych ustaleń na poziomie europejskim udało się wyeliminować nieudolne próby blokowania samej dyskusji, jak również innego rodzaju obstrukcji urzędniczej, której prowadzenie można dostrzec w postępowaniu części wysokich urzędników pochodzących z naszego kraju.

Dyrektywa – jakakolwiek nie będzie, to będzie bezzębna, albowiem o tym co się dzieje z gazem, który będzie tłoczony w gazociągu, który będzie się kończył na wybrzeżu Niemiec, będzie decydował tylko rząd Niemiec.

Musimy sobie uświadomić jedną prostą, banalną okoliczność, która wynika z naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Otóż, nikt nie zabrania nam sprowadzać gaz, nawet z asteroid przelatujących na krańcach naszej galaktyki. Jeżeli byśmy się uparli, naprawdę moglibyśmy go sprowadzać z kosmosu. Równie dobrze, możemy go sprowadzać z USA. W obu przypadkach będzie drogi, ponieważ koszty transportu z orbity, czy z zza Atlantyku muszą być wysokie. Dlaczego więc z taką ślepą furią i wściekłością robimy tak wiele, żeby przeszkodzić Europie w sprowadzaniu taniego gazu z najstabilniejszego i najzasobniejszego źródła, a zarazem najkorzystniejszego geograficznie – jakim jest Federacja Rosyjska?

Co nam Polakom tutaj nad Wisłą daje prawo do zakazywania Niemcom, Austriakom, Holendrom, Francuzom, Czechom, czy Włochom – sprowadzania gazu lub czegokolwiek skądkolwiek? Proszę się zastanowić nad tym, jak byśmy się czuli i jak wyglądałyby nasze realia, gdyby to Niemcy i Francja zaczęły otwarcie mówić o zakazie sprowadzania gazu do Polski z USA np. ze względów ekologicznych. Nie jest tajemnicą, że amerykańskie zaawansowane – niekonwencjonalne technologie wydobywcze najdelikatniej mówiąc nie są neutralne dla środowiska naturalnego. Warto uszanować argumenty drugiej strony! Niemcy są największą gospodarką w Unii Europejskiej, potrzebują olbrzymich ilości gazu. Skąd mają go importować? Czy ktokolwiek potrafi wskazać inny kierunek dostaw tak olbrzymich ilości – w tak niskiej cenie, a zarazem z taką pewnością dostaw? Właśnie do tego sprowadza się istota problemu.

Biorąc pod uwagę, to że Niemcy chcą odejść od węgla, będą potrzebowali jeszcze więcej innych źródeł energii. Ponieważ nie chcą energetyki jądrowej, a energetyka odnawialna długo jeszcze nie będzie na tyle efektywna, żeby zabezpieczyć niemieckie potrzeby – należy się spodziewać jeszcze większego zapotrzebowania na gaz ziemny. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeżeli będzie to ekonomicznie opłacalne, możliwe jest powstanie trzeciej nitki gazociągu. Alternatywą jest powrót do węgla lub atomu. Proszę się zastanowić, tak odrzucając wszelkie dywagacje kosmologiczne – co jest lepsze z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa? Scenariusz w którym Niemcy importują gigantyczne ilości rosyjskiego gazu? Czy jakby rozpoczęły zakrojony na szeroką skalę własny program jądrowy?

Jutro zapraszamy na część 2-gą.

 Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 11 luty 2019 09:35
alexjones.pl Informacje ze świata Nord Stream 2 będzie ponieważ Europa potrzebuje gazu (cz.1)