Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Najpierw kłamali, że obozy były polskie. Teraz twierdzą, że nie chcemy zaakceptować swojej roli w Holocauście (!)
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 12 luty 2019 08:09 Napisał

Najpierw kłamali, że obozy były polskie. Teraz twierdzą, że nie chcemy zaakceptować swojej roli w Holocauście (!)

Najpierw kłamali, że obozy były polskie. Teraz twierdzą, że nie chcemy zaakceptować swojej roli w Holocauście (!) RonPorter Pixabay CC BY 00 /Niewygodneinfopl

Gdy zagraniczne media donoszą o położonym na terytorium Austrii obozie Mauthausen-Gusen, to nie mówią o nim "austriacki obóz śmierci". To samo dotyczy obozu w Terezinie na terytorium Czech. Nikt nie mówi o nim "czeski obóz śmierci". Co innego, gdy chodzi o niemieckie obozy na zajętych terytoriach II RP. Nikt się wówczas nie zastanawia i wali sformułowaniem "polish death camp". Czasem nawet obozy w samych Niemczech nazywane są "polskimi". Efekt jest taki, że 2/3 Żydów z Izraela uważa, iż Polacy nie chcą się dziś przyznać do udziału w Holocauście.

Kilka dni temu "Times of Israel" opublikował wyniki bardzo interesującego badania opinii publicznej. Po pierwsze okazało się, że mieszkańcy Izraela w większości mają o Polsce raczej negatywne zdanie. Niekorzystnie nasz kraj ocenia obecnie aż 49 proc. respondentów. Odmiennego zdania (pozytywne oceny Polski) jest 37 proc. badanych. O wiele ciekawsze były jednak kolejne pytania (i odpowiedzi) zadawane podczas tego badania.

Na przewrotne pytanie: "Czy zgadzasz się z twierdzeniem, że w czasie Holokaustu Polacy byli również ofiarami nazistów, mimo że ich cierpienia nie można porównać do tragedii narodu żydowskiego" odpowiedzi pozytywnej ("Tak") udzieliło 72 proc. badanych obywateli Izraela. Największe emocje wzbudziło jednak kolejne pytanie: "Czy zgadzasz się z twierdzeniem, że Polska niechętnie akceptuje odpowiedzialność swoich obywateli za rolę odgrywaną podczas Holocaustu?". Okazuje się, że odpowiedzi pozytywnej na tak zadane pytanie udzieliło aż 67 proc. respondentów!

Warto zwrócić uwagę na to jak zadane zostały powyższe pytania. W pierwszym z nich od razu zastrzeżono, iż cierpień Polaków nie można porównać do cierpień Żydów. Nie ma w ogóle odniesienia do faktu, iż mordowani przez Niemców Żydzi w dużej części byli obywatelami Polski. W drugim pytaniu zastosowano jeszcze większą manipulację. Mieszkańcy z Izraela nie są w nim pytani o to, czy "Polska/Polacy byli współodpowiedzialni organizacji Holocaustu". Konstrukcja tego pytania a priori sugeruje, że tak właśnie było, a dziś problemem nie jest ustalenie współodpowiedzialności Polaków za zagładę Żydów podczas II wojny światowej (bo to jest jakoby oczywiste), lecz nie przyjmowanie tego do wiadomości przez stronę polską (!).

Kłamstwo o "polskich obozach koncentracyjnych" ewoluuje i wkracza na wyższy poziom. Jeśli dla Izraela / USA problemem nie jest już kwestia współudziału Polski w Holocauście, lecz kwestia tego kiedy w końcu władze w Warszawie oficjalnie przyznają, że organizacja zagłady Żydów podczas II wojny światowej wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyby nie rola Polaków, którzy w tej zagładzie odegrali jedną z kluczowych ról, to w mojej ocenie nie ma szans na znalezienie porozumienia. W tym kontekście ważne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie dlaczego w Tel Awiwie i Waszyngtonie aż tyle uwagi i sił przykłada się do kwestii narzucenia narracji o "roli Polaków w Holocauście"? Jaki jest tego rzeczywisty cel? Dlaczego Amerykanom tak bardzo zależy na pełnym dostępie do archiwów IPN?


Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(14 głosów)alexjones.pl Informacje ze świata Najpierw kłamali, że obozy były polskie. Teraz twierdzą, że nie chcemy zaakceptować swojej roli w Holocauście (!)