Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Amerykańska kpina ze sprawiedliwości. Amazon w 2018 zapłacił -1 proc. podatku (minus jeden procent)
Kategoria: Informacje ze świata   Sobota, 16 luty 2019 12:03 Autor: Andreas

Amerykańska kpina ze sprawiedliwości. Amazon w 2018 zapłacił -1 proc. podatku (minus jeden procent)

Jeff Bezos Jeff Bezos thierry ehrmannFlickrCC BY 2.0

Potężni i bogaci mają u amerykańskiego prezydenta jak u Pana Boga za piecem. Wysyłkowy gigant Amazon nie tylko nie musiał uiścić ani centa z tytułu podatku, ale również otrzymał zwrot, co oznacza, że społeczeństwo musiało się dorzucić do jego działalności. Jeff Bezos, właściciel molocha, pozostaje najbogatszym człowiekiem na świecie.

Federalny Urząd Podatkowy (IRS) drugi rok z rzędu był bezradny wobec Amazona. Instytucja nie posiada obecnie żadnych instrumentów do uskutecznienia poboru fiskalnego w przypadku giganta, którego wartość giełdowa oscyluje w granicach biliona dolarów.

Mimo, że w latach 2017-2018 zysk Amazona zwiększył się z 5,6 do 11,2 mld dolarów, koncern nie musi odprowadzić żadnego podatku. W związku z kuriozalnymi zasadami fiskalnymi, wprowadzonymi przed administracje Donalda Trumpa w 2017 roku, Amazonowi należy się zwrot w wysokości 129 mln dolarów. Oznacza to, że efektywna stawka opodatkowania Amazona wyniosła w roku 2018 – 1 proc.

W jakich okolicznościach narodziła się tak rażąca niesprawiedliwość? Za sprawą demokratycznej woli większości. W 2016 roku Donald Trump wystartował w wyborach z postulatem obniżki podatków dla najlepiej zarabiających i wielkich korporacji – z 35 do 21 proc. Redukcja stawek podatkowych dotyczyła również pozostałe grupy obywateli, jednak, jak podaje dziennikarka „GW” Adriana Rozwadowska, powołując się na dane Center for American Progress, przeciętne gospodarstwo domowe zaoszczędziło 1 tys. dolarów, a 1 proc. najbogatszych ok. 50 tys. dolarów rocznie. Administracja Trumpa pozostawiła również wszystkie luki podatkowe, pozwalające na unikanie opodatkowania przez dużych graczy.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 16 luty 2019 13:36
alexjones.pl Informacje ze świata Amerykańska kpina ze sprawiedliwości. Amazon w 2018 zapłacił -1 proc. podatku (minus jeden procent)