Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Kto się kogo boi w Europie? Zaskakujący raport z Niemiec
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 18 luty 2019 08:02 Autor: Andreas

Kto się kogo boi w Europie? Zaskakujący raport z Niemiec

Kto się kogo boi w Europie? Zaskakujący raport z Niemiec Mediamodifier/Pixabay/CC0 Creative Commons

Interesujące rezultaty pokazało badanie niemieckiej Fundacji Friedricha Eberta – dotyczyło poczucia bezpieczeństwa w Europie odczuwanego przez społeczeństwa wybranych krajów na kontynencie.
Wyniki są nader interesujące: na przykład aż co drugi Niemiec uważa za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa na naszym kontynencie Stany Zjednoczone. Podobnie pokaźna grupa widzących w USA niebezpieczeństwo dla pokoju europejskiego jest we Francji – 44 proc. Obywatele Polski tylko w 34 proc. podzielają ten pogląd, główne zagrożenie widząc w Rosji – 77 proc. Rosję z kolei jako główne zagrożenie widzi jedynie co trzeci Niemiec, niemal dokładnie odwrotnie niż Polacy. Francuzi również nieszczególnie boją się rosyjskiego zagrożenia – jedynie 40 proc. obawia się kraju Putina.

Implikacją struktury tych obaw jest też stosunek do Ukrainy i jej przyszłości w Europie. Jedynie 23 proc. Niemców uważa, że Ukraina powinna jak najszybciej znaleźć się w NATO, a w Unii Europejskiej – tylko 27 proc. Biorąc pod uwagę znaczenie Niemiec w Unii, wiele wskazuje na to, że Ukraina jeszcze długo jeszcze będzie musiała pracować na zrealizowanie obietnic swoich pomajadanowych elit.

Polacy, co nie powinno budzić zdziwienia wobec rusofobii podniesionej w Polsce do rangi oficjalnej polityki zagranicznej, są w znakomitej większości za członkostwem Ukrainy w NATO – 66 proc. popiera tę ideę. Ciekawe, że to większa grupa niż samych Ukraińców – tylko 57 proc z nich chce członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Ciekawe jednak, że stosunkowo duże jest poparcie we wszystkich pytanych krajach dla większej współpracy z Rosją. Poparcie dla tej idei wyrażą ponad połowa obywateli naszego kraju (52 proc.) 58 proc. Niemców i Francuzów i 61 proc. Łotyszy.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 18 luty 2019 09:24
alexjones.pl Informacje ze świata Kto się kogo boi w Europie? Zaskakujący raport z Niemiec