Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata „Le Monde” wskazała na głębię podziału pomiędzy USA i Europą
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 19 luty 2019 08:07 Autor: Andreas

„Le Monde” wskazała na głębię podziału pomiędzy USA i Europą

„Le Monde” wskazała na głębię podziału pomiędzy USA i Europą TJ Beitelman/Flickr/CC BY 2.0

Reporterzy francuskiej gazety „Le Monde” Sylvie Kaufmann i Thomas Wieder uważają, że konferencja bezpieczeństwa w Monachium wykazała dramatyczne pogorszenie relacji transatlantyckich i otworzyła oczy na rzeczywisty stan rzeczy.

Reporterzy zauważyli, że politycy po raz kolejny stanęli w obliczu nieporozumień dotyczących szeregu kluczowych kwestii. Ich zdaniem Europie nie podoba się, że Stany Zjednoczone niespodziewanie wycofały wojska z Syrii i faktycznie zrzuciły z siebie odpowiedzialność za sytuację w regionie.

Również kraje europejskie są niezadowolone, że Waszyngton wycofał się z porozumienia nuklearnego z Iranem i wypowiedział porozumienie w sprawie likwidacji rakiet średniego i krótkiego zasięgu z Rosją. Ponadto, partnerzy transatlantyccy mają spory dotyczące rosyjskiego gazu, sytuacji w Wenezueli, a nawet chińskiej firmy Huawei, twierdzą dziennikarze. 

Mimo to delegacja Stanów Zjednoczonych, reprezentowana przez wiceprezydenta Mike'a Pence'a, moralizatorskim tonem ukazuje europejskim przywódcom, co mają robić. Jednakże, wykład Amerykanów, przesycony ostrzeżeniami i wymówkami, spotkał się z „lodowym powitaniem” — czytamy w artykule.

Według dziennikarzy niemiecka kanclerz Angela Merkel bezprecedensowo ostro zareagowała na żądania USA. Przyznała, że była zszokowana pozycją prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który nazwał import europejskich samochodów zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Jednocześnie Merkel z oburzeniem zauważyła, że polityka nuklearna Waszyngtonu wobec Rosji i Iranu w pierwszej kolejności zagraża bezpieczeństwu Europejczyków.

Autorzy podkreślili, że tak ostra reakcja Niemiec, które przez ponad pół wieku były najwierniejszym sojusznikiem Waszyngtonu na kontynencie europejskim, mówi wiele o rozłamie w stosunkach pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi.


Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 19 luty 2019 10:00
alexjones.pl Informacje ze świata „Le Monde” wskazała na głębię podziału pomiędzy USA i Europą