Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Kolumbia: Trybunał Konstytucyjny zakazał polowań rekreacyjnych
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 25 luty 2019 08:03 Autor: Andreas

Kolumbia: Trybunał Konstytucyjny zakazał polowań rekreacyjnych

Kolumbia: Trybunał Konstytucyjny zakazał polowań rekreacyjnych Kevin Decherf/Flickr/CC BY-SA 2.0

To ostatni rok, kiedy myśliwi będą mogli sobie „postrzelać” dla sportu – całkowity zakaz wejdzie od początku 2020.
Trybunał orzekł, że polowania są sprzeczne z zapisami obowiązującej konstytucji o ochronie środowiska naturalnego i populacjach zwierząt. Ponadto nie jest to część kultury kolumbijskiej, która powinna znajdować się pod szczególną ochroną państwa. Zamiast myśliwych, sąd konstytucyjny postanowił otoczyć nią zwierzęta. Co ciekawe, o zbadanie zgodności z konstytucją w tym zakresie wystąpiło tamtejsze Ministerstwo Środowiska.

Sędzia Antonio José Lizarazo stwierdził, że pozwani, czyli Kolumbijska Federacja Strzelania i Rekreacyjnego Łowiectwa naruszają przepisy konstytucji i że ich wolność światopoglądowa w zakresie wybieranej rozrywki nie chroni ich w wystarczającym stopniu. Myśliwym nie udało się obronić nawet prawa do polowań na terenach prywatnych, na czym bardzo im zależało.

„Zabijanie zwierząt lub znęcanie się nad nimi jedynie w celach rekreacyjnych nie jest zgodne z konstytucją” – brzmiało uzasadnienie sądu. Było ono zaskoczeniem dla opinii publicznej – od ubiegłego roku dokonał się zwrot w myśleniu składu sędziowskiego. W 2018 uchylili zakaz walk byków oraz kogutów, który właśnie uznano, w przeciwieństwie do myślistwa – za sport narodowy.

Kolumbia jest drugim krajem Ameryki Łacińskiej, w którym zakazano sportowych polowań. Pierwszym była Kostaryka. Orzeczenie może okazać się precedensowe: organizacje broniące praw zwierząt w Irlandii już rozważają skierowanie podobnego zapytania do swojego trybunału.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 25 luty 2019 09:43
alexjones.pl Informacje ze świata Kolumbia: Trybunał Konstytucyjny zakazał polowań rekreacyjnych