Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Iran: dlaczego dyplomata, który dogadywał się z Zachodem, rezygnuje?
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 27 luty 2019 07:04 Autor: Andreas

Iran: dlaczego dyplomata, który dogadywał się z Zachodem, rezygnuje?

Mohammad Javad Zarif Mohammad Javad Zarif Archivo Medios Públicos EP/Flickr/CC BY-SA 2.0

Eksperci komentują nieoczekiwane wieści z Iranu: Mohammad Javad Zarif na swoim koncie na Instagramie ogłosił rezygnację ze stanowiska ministra spraw zagranicznych Iranu. Rezygnacja Zarifa nie została jeszcze zaakceptowana, irańscy parlamentarzyści w listach do prezydenta poprosili go o pozostawienie go na swoim stanowisku.

Zarif jest jedną z najbardziej wpływowych postaci politycznych w historii irańskiej dyplomacji, człowiekiem, któremu udało się wynegocjować z sześcioma międzynarodowymi mediatorami umowę nuklearną. Co skłoniło Zarifa do rezygnacji: wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia, ewentualne wycofanie się Iranu z traktatu, problemy związane z przystąpieniem Iranu do Konwencji o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (FATF), nagłe przybycie Assada do Iranu czy przyczyny osobiste?

Ali Reza Akbari, irański ekspert, założyciel Centrum Studiów Strategicznych i były wiceminister obrony Islamskiej Republiki Iranu, uważa, że czas trendu dyplomacji Zarifa jeszcze nie minął:

„Jego kurs dyplomatyczny powinien być kontynuowany. Zarif wyraźnie wiedział, gdzie, z kim i w jaki sposób prowadzić międzynarodowe negocjacje, nawet najtrudniejsze, broniąc pozycji irańskiej polityki zagranicznej.

Moim zdaniem, oprócz czynnika polityki zagranicznej, który wpłynął na przyjęcie takiej decyzji przez Zarifa, czynnik wewnętrzny również odegrał pewną rolę. Jeśli oszacujemy procent wpływu czynników zewnętrznych i wewnętrznych na rezygnację Zarifa, będzie on wynosił 45 do 55%. Czynnikiem zewnętrznym jest problem porozumienia nuklearnego, a także wypełnienie zobowiązań państw zaangażowanych w ten międzynarodowy dokument. Początkowo nie było wielkich oczekiwań, że Stany Zjednoczone dotrzymają swoich obietnic. Ale Iran w dużej mierze polegał na Europejczykach, zwłaszcza gdy Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia. To powolność procesu uzyskiwania pożądanych rezultatów w negocjacjach z Europejczykami wywierała duży nacisk na irański resort spraw zagranicznych, w szczególności na jego szefa, dr Zarifa. Właśnie ta okoliczność pogłębiła wewnętrzne pretensje (narodu irańskiego — red.) wobec ministra spraw zagranicznych” — powiedział Akbari.

Uważa on, że rezygnacja Zarifa to strata nie tylko dla Iranu, ale także dla międzynarodowej dyplomacji. Według eksperta Iran próbował uciec od jednobiegunowej polityki światowej i osiągnąć stabilność w warunkach politycznego chaosu stworzonego przez Stany Zjednoczone. Iran, Europa, Rosja, Chiny i kraje regionu Bliskiego Wschodu — wszyscy zostali wciągnięci w tę grę Stanów Zjednoczonych. Dr Zarif mógłby odegrać jedną z ważniejszych ról w podważaniu tej podstępnej gry. Potrafił z łatwością porozumieć się z wielkimi mocarstwami.

Osobiście nie znam żadnych irańskich polityków, którzy mogliby równać się pod względem tej umiejętności z Zarifem, zastąpić go na tym stanowisku i odegrać lepszą rolę w tak trudnych warunkach okresu przejściowego. Stąd też mam nadzieję, że Najwyższy Przywódca Iranu, administracja prezydencka, nie zaakceptuje lub odrzuci rezygnację Zarifa — powiedział Ali Reza Akbari.Źródło: Sputnik Polska – najświeższe wiadomości i analityka: radio, foto, wideo, infografika


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Środa, 27 luty 2019 09:23
alexjones.pl Informacje ze świata Iran: dlaczego dyplomata, który dogadywał się z Zachodem, rezygnuje?
Unable to open file!