Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Iran przestrzega porozumienia nuklearnego
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 07 marzec 2019 07:05 Autor: Andreas

Iran przestrzega porozumienia nuklearnego

Iran przestrzega porozumienia nuklearnego Public_Domain_Photography/PixaBay/CC0 Creative Commons

Po raz kolejny Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej pochwaliła Iran, który ma wciąż przestrzegać zapisów porozumienia nuklearnego podpisanego prawie cztery lata temu. Dodatkowo organ Organizacji Narodów Zjednoczonych chce z tego powodu pomóc Irańczykom, aby mimo sankcji nałożonych na nich ze strony Stanów Zjednoczonych trafiały do nich między innymi leki potrzebne do leczenia raka.

Kolejny okresowy raport na temat wypełniania postanowień porozumienia nuklearnego z 2015 roku przedstawił Yukiya Amano, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA). Przewodniczący ONZ-owskiej komórki podkreślił, że najważniejsze w tej chwili jest dalsze przestrzeganie przez Iran umowy, natomiast jego instytucja będzie dalej sprawdzać czy Irańczycy nie wprowadzają zmian w swoim materiale atomowym.

W związku z odpowiednią postawą Iranu, potwierdzaną co kilka miesięcy przez inspektorów IAEA, ONZ gotowe jest pomóc Iranowi w kontekście nakładanych na niego od jesieni ubiegłego roku sankcji. Tym samym do Iranu mają trafiać leki potrzebne m.in. do leczenia raka i innych operacji medycznych. Od dłuższego czasu Teheran walczy bowiem o złagodzenie sankcji Waszyngtonu w tej sprawie, bo wiele koncernów farmaceutycznych obawia się kar związanych z naruszeniem amerykańskich ograniczeń.

Dzisiaj w Wiedniu odbyło się spotkanie sygnatariuszy porozumienia z 2015 roku, w którym nie uczestniczyli jednak przedstawiciele USA. To pierwszy szczyt z udziałem sygnatariuszy umowy od czasu utworzenia przez trzy państwa Unii Europejskiej funduszu celowego mającego pomóc w omijaniu amerykańskich sankcji.

Na podstawie; ifpnews.com, presstv.com, forsal.pl.Źródło: AUTONOM.PL 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 07 marzec 2019 07:58
alexjones.pl Informacje ze świata Iran przestrzega porozumienia nuklearnego