Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Niewiele chińskich inwestycji
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 12 marzec 2019 07:10 Autor: Andreas

Niewiele chińskich inwestycji

Niewiele chińskich inwestycji Nicolas Raymondfreestock.caChina Grunge FlagCC BY 3.0

Przez ostatnie dwa lata liczba chińskich inwestycji na naszym kontynencie znacząco się zmniejszyła, zaś w ubiegłym roku spadek ten wyniósł prawie czterdzieści procent. Od 2010 roku w Polsce wartość aktywów zainwestowanych przez Chińczyków wyniosła natomiast mniej niż półtora miliarda euro, dlatego pod tym względem plasujemy się dopiero na piętnastej pozycji w całej Europie.

Z raportu Rhodium Group wynika, że Europa Środkowa przyciągnęła ogółem zaledwie 1,5 proc. wszystkich chińskich inwestycji na kontynencie, stąd nasz region wypada bardzo blado na tle „wielkiej trójki” w postaci Wielkiej Brytanii (47 mld euro), Niemczech (22,2 mld euro) oraz Włoch (15,3 mld euro). Jednocześnie jednak zaangażowanie Chińczyków w tych państwach na tle całej Europy spadł z 71 proc. w 2017 do zaledwie 45 proc. w roku ubiegłym.

Nie oznacza to jednak, że chińskie inwestycje spadły z powodu tzw. Brexitu, ponieważ ogółem aktywa z Państwa Środka przestały płynąć szerokim strumieniem na nasz kontynent. Wiąże się to głównie z zaostrzaniem prawa przez zachodnioeuropejskie państwa, które kontrolują szczególnie branże strategiczne, natomiast w przypadku Austrii kapitał spoza Unii Europejskiej przy zakupie 25 proc. aktywów jakiejkolwiek firmy musi uzyskać zgodę tamtejszego resortu gospodarki.

W Polsce chińskie inwestycje od 2010 roku wyniosły zaledwie 1,4 mld euro, co plasuje nas pod tym względem dopiero na 15. miejscu w całej Europie, dlatego wyprzedzają nas więc m.in. Węgry. Według Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w podobnych przedsięwzięciach chodzi nie o ilość, lecz o jakość, ale prawda jest zupełnie inna. Nasz kraj nie stanowi po prostu atrakcyjnego miejsca dla Chińczyków, ponieważ są oni głównie zainteresowani branżą high-tech i transferem technologii.

Najczęściej chińskie firmy inwestują w Polsce w branżę elektroniczną, AGD oraz metalową, a jak podaje dziennik „Rzeczpospolita” na ich obietnicach skorzystali zwłaszcza pracownicy zakładów produkcji łożysk w Kraśniku – Chińczycy zbudowali tam bowiem dużą przychodnię, hotel robotniczy oraz ośrodek wypoczynkowy. Polska Agencja Inwestycji i Handlu liczy z kolei na atrakcyjność nowej oferty dla chińskich inwestorów, która ma polegać na ulgi podatkowe z tytułu uzyskania prawa własności intelektualnej.

Na podstawie: rp.pl.

 

Źródło: AUTONOM.PL 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 12 marzec 2019 10:45
alexjones.pl Informacje ze świata Niewiele chińskich inwestycji