Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Nazwano najszczęśliwsze kraje świata
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 21 marzec 2019 06:03 Autor: Andreas

Nazwano najszczęśliwsze kraje świata

Nazwano najszczęśliwsze kraje świata bokehaddict/Flickr/CC BY 2.0

Finlandia już drugi rok z rzędu zajęła pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwszych państw świata World Happiness Report, którego wyniki zostały opublikowane w środę. Na wysokich pozycjach uplasowały się również inne kraje skandynawskie.

W rankingu World Happiness Report, w którym ocenianych jest 156 państw świata brane są pod uwagę takie czynniki, jak prognozowana długość życia, wsparcie socjalne, korupcja itd. Dokument powstaje na zlecenie ONZ, po raz pierwszy podobne badanie zostało opublikowane w 2012 roku.

Na podstawie rezultatów z ubiegłego roku za najszczęśliwsze kraje uznano także Danię, Norwegię, Islandię, Holandię, Szwajcarię, Szwecję, Nowa Zelandię, Kanadę i Austrię. W pierwszej dziesiątce nie znalazły się USA, Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Polska, która zajęła dopiero 40. pozycję.

Jak wynika z nowego raportu Rosja straciła dziewięć punktów i uplasowała się na 68. miejscu – rok temu zajmowała 59. pozycję.

Do najsmutniejszych krajów planety zaliczono natomiast Sudan Południowy, Republika Środkowoafrykańska, Afganistan, Tanzania i Jemen.

To, że w Finlandii mieszka tak dużo szczęśliwych ludzi, związane jest z eksperymentalnym podejściem rządu do tworzenia dobrobytu w kraju, państwo chce podwyższyć komfort i bezpieczeństwo 5 mln mieszkańców przeprowadzając dokładne badania w sferze służby zdrowia, edukacji i zatrudnienia – tak sekret fińskiego szczęścia wytłumaczyło Sputnikowi centrum analityczne Next Era.

Obecnie Finlandia należy do najbogatszych państw świata na podstawie PKB nominalnego per capita, poziom śmiertelności wśród kobiet w ciąży należy do najniższych na planecie, a bieda i przestępczość mają minimalne wskaźniki.

Począwszy od lat 60. państwo zaczęło monitorować stan zdrowia każdego z obywateli od urodzenia aż do śmierci, wykorzystując do tego osobisty kod identyfikacyjny, rejestrując każdy pobyt w szpitalu, leczenie ambulatoryjne, recepty i analizując później te dane.

W Narodowym Instytucie Zdrowia i Dobrobytu (THL) wykorzystuje się je, aby wyciągać odpowiednie wnioski i opracowywać rekomenacje. Jeśli na przykład w jednym mieście zostanie odnotowany wzrost liczby osób, które złamały nogę, władze po zbadaniu sytuacji zaczną wysypywac więcej piasku na oblodzone chodniki, żeby zapobiegać upadkom na śliskich ulicach.

Udanym fińskim eksperymentem był również system edukacji. „Szkoła i jej plan nauczania koncentrują się wokół tego, żeby dzieci uczyły się poza murami klasy. Na każdym kroku są miejsca, gdzie mogą pracować samodzielnie lub w niedużych grupach, mają dużą swobodę przemieszczania się po szkole (..), a każde dziecko ma indywidualny plan zajęć, odpowiadający jego potrzebom” – powiedziała dyrektor wykonawcza Next Era Juha Jaakko.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Środa, 20 marzec 2019 22:21
alexjones.pl Informacje ze świata Nazwano najszczęśliwsze kraje świata
Unable to open file!