Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Koncerny paliwowe słono płacą za blokowanie dobrej polityki klimatycznej
Kategoria: Informacje ze świata   Sobota, 23 marzec 2019 05:03 Autor: Andreas

Koncerny paliwowe słono płacą za blokowanie dobrej polityki klimatycznej

Koncerny paliwowe słono płacą za blokowanie dobrej polityki klimatycznej Ed Dunens/Flickr/CC BY 2.0

Z raportu InfluenceMap opublikowanego przez „Guardiana” wynika, że aż 200 mln dolarów rocznie na lobbing wydaje 5 największych koncernów paliwowych – wśród nich są m.in. Chevron, BP i ExxonMobil. Promują korzyści ze zwiększania wydobycia paliw kopalnych.

Jak donoszą media, w przededniu wyborów prezydenckich w USA koncerny wydały 2 miliony dolarów na reklamy Facebooka i Instagrama, które pokazywały paliwa kopalne jako energię przyszłości. Inna kampania – sukces BP, ale także Chevrona, który ją wspierał – spowodowała zatrzymanie wprowadzenia podatku od emisji dwutlenku węgla w stanie Waszyngton. BP wydało milion dolarów na samą promocję na Facebooku.

ExxonMobil, Shell, Chevron, BP i Total wydają około 195 mln dolarów rocznie na lobbing – wynika z raportu. Jego twórcy są zdania, że firmy naftowe wprowadzają w błąd opinię publiczną, ponieważ jednocześnie sugerują, że popierają działania sprzyjające poprawie klimatu, tymczasem wykładają tak wielkie sumy na przeciwdziałanie im.

Koncerny naftowe mają również problem z rosnącą – zwłaszcza w Stanach – popularnością samochodów elektrycznych. Stacje benzynowe powoli wypychane są na peryferia dużych miast i nikną w oczach.

Od raportu Edwarda Collinsa odcięły się Shell i Chevron, twierdząc, iż jednoznacznie popierają paryskie porozumienie klimatyczne i starają się wyjść naprzeciw potrzebom klienta a jednocześnie pogodzić to z troską o środowisko. Tymczasem raport oczernia je w oczach opinii publicznej. „Nie mamy za co przepraszać” – stwierdzili przedstawiciele koncernów.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 23 marzec 2019 06:04
alexjones.pl Informacje ze świata Koncerny paliwowe słono płacą za blokowanie dobrej polityki klimatycznej