Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Stanowisko Polski w sprawie Wzgórz Golan: Nie uznajemy ich za część Izraela
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 27 marzec 2019 06:09 Autor: Andreas

Stanowisko Polski w sprawie Wzgórz Golan: Nie uznajemy ich za część Izraela

Stanowisko Polski w sprawie Wzgórz Golan: Nie uznajemy ich za część Izraela Nicolas Raymond/Flickr/CC BY 2.0 (4)

Pięciu członków RB ONZ, w tym Polska, skrytykowało amerykański dekret, uznający zwierzchnictwo Izraela nad Wzgórzami Golan.  Poza Polską amerykański dekret skrytykowały Belgia, Francja, Wielka Brytania i Niemcy.

We wspólnym stanowisku ambasadorzy pięciu państw poinformowali, że nie uznają suwerenności Izraela nad Wzgórzami.

"Nie uznajemy tego terenu za część Izraela" - napisano w stanowisku, odczytanym przez belgijskiego ministra spraw zagranicznych, Marca Pesttena de Buytswerve w obecności  ambasadorów pozostałych 4 krajów przy ONZ. "Wyrażamy też mocne zaniepokojenie co do dalszych losów po uznaniu de facto aneksji oraz konsekwencji dla regionu" - napisano w stanowisku.

W poniedziałek prezydent USA Donald Trump podpisał dokument, uznający suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan. Deklaracja została podpisana w obecności izraelskiego premiera Binjamina Netanjahu. Według Trumpa Izrael przejął kontrolę nad Wzgórzami Golan w 1967 roku, aby chronić się przed zagrożeniami. Trump powiedział, że Izrael musi obecnie się bronić przed Iranem i grupami terrorystycznymi w Syrii, w tym przed Hezbollahem, który może przeprowadzać potencjalne ataki z tego terytorium.

Rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ, Stefan Dujarrik, po podpisaniu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa dokumentu uznającego izraelską przynależność Wzgórz Golan oświadczył, że stanowisko Organizacji w tej sprawie nie uległo zmianie.

„Dla Sekretarza Generalnego jasne jest, że status Golanu nie zmienił się. Stanowisko ONZ w sprawie Golan znajduje odzwierciedlenie w odpowiednich rezolucjach Rady Bezpieczeństwa”, powiedział na briefingu, odpowiadając na pytania.

Rosja także wystąpiła przeciwko decyzji USA o uznaniu Wzgórz Golan za izraelskie.

„Ta decyzja będzie mieć jednoznacznie negatywne konsekwencje zarówno z punktu widzenia uregulowania sytuacji na Bliskim Wschodzie, jak i z punktu widzenia ogólnej atmosfery w uregulowaniu politycznym w Syrii” – oświadczył rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Należące do Syrii od 1944 roku Wzgórza Golan zostały zajęte przez Izrael w czasie wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 1981 roku izraelski parlament przyjął uchwałę o objęciu Wzgórz Golan izraelskim systemem prawnym i administracyjnym. Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała wówczas rezolucję 497, w której uznała uznała aneksję za nieważną. Damaszek w dalszym ciągu uważa ten obszar za swoje terytorium.

Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 27 marzec 2019 09:09
alexjones.pl Informacje ze świata Stanowisko Polski w sprawie Wzgórz Golan: Nie uznajemy ich za część Izraela