Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 09 kwiecień 2019 07:02 Napisał

Naruszono wszelkie zasady, aby przepchnąć francusko-niemiecką inicjatywę! Ucierpią polskie firmy

Naruszono wszelkie zasady, aby przepchnąć francusko-niemiecką inicjatywę! Ucierpią polskie firmy ActuaLitte/Wikipedia Commons CC by SA 2.0

Parlament Europejski przyjął 04.04.19 forsowany przez Niemcy i Francję tzw. pakiet mobilności, czyli przepisy, których jedynym celem jest utrudnienie prowadzenia działalności polskim firmom transportowym na zachodzie Europy. Nie dość, że wspomniane przepisy przeczą zasadzie swobody usług (jednej z czterech podstawowych zasad, na których opiera się UE), to ich przyjęcie było możliwe, bo szef Parlamentu Europejskiego dopuścił do głosowań niezgodnych z regulaminem tej instytucji! Jednym słowem - zrobiono wszystko, aby przepchnąć tę francusko-niemiecką inicjatywę!

Przypomnijmy - po wstąpieniu Polski do UE nasze firmy z branży transportowej szybko zaczęły wykorzystywać jedną z podstawowych zasad wspólnotowego rynku, jaką jest zasada swobodnego przepływu usług (to obok zasady swobodnego przepływu osób, kapitału i towarów, jedna z czterech głównych zasad, na których opiera się UE). Polskie przedsiębiorstwa transportowe dzięki swojej konkurencyjności w zaledwie kilku lat zdominowały transport drogowy w Europie, świadcząc usługi w praktycznie każdym państwie UE.

Taki stan rzeczy nie mógł się podobać władzom państw, z których wywodziły się firmy najbardziej tracące na pojawieniu się konkurencji z Polski. W zbyt silnej pozycji firm z naszego kraju widzieli bowiem zagrożenie dla interesów własnych firm. W efekcie powyższego powstał tzw. "Pakiet mobilności" - czyli zaproponowany przez Francję i Niemcy zbiór przepisów zaostrzających warunki pracy polskich kierowców na zachodzie Europy. Pakiet ten przewiduje m.in. obowiązek stosowania płacy minimalnej danego kraju oraz restrykcyjne zasady dotyczące odpoczynku w hotelach, a nie w kabinach ciężarówek (jak było do tej pory).

Związkowcy z organizacji zrzeszających polskich przewoźników nie mają wątpliwości - chodzi o odwrócenie sytuacji rynkowej i wyrzucenie Polaków z zachodniego rynku. Realizacja przyjętych propozycji będzie oznaczała falę bankructw i upadłości naszych firm działających w branży przewozów międzynarodowych.

Niestety wczoraj "Pakiet mobilności" został przez Parlament Europejski przyjęty. Polscy europosłowie chcieli nie dopuścić do głosowania wykorzystując do tego formalne możliwości i zgłosili ponad 1000 poprawek. Każda z nich powinna być głosowana osobno. Aby obejść ten fortel szef europarlamentu Antonio Tajani zarządził pogrupowanie poprawek w bloki, tak aby skrócić do minimum czas głosowania. Takie podejście miałoby nawet sens, gdyby Tajani pogrupował poprawki według ich zakresu merytorycznego. Tymczasem zrobił to według nazwiska autora poprawki. W efekcie doszło do złamania regulaminu Parlamentu Europejskiego.

Nie dość, że po raz kolejny okazało się, że państwa "starej UE" w zakresie wspólnotowych zasad są solidarne z "nowymi", dopóki same na tych zasadach najwięcej zarobią (kiedy sytuacja się zmienia to "stara unia" forsuje restrykcje uderzające w interesy "nowej UE"), to jeszcze nowe przepisy przyjęto z naruszeniem prawa. Europosłowie z Polski, Bułgarii i Rumunii (tj. państw najmocniej poszkodowanych przyjęciem "Pakietu mobilności") już zapowiadają, że złożą wspólną skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Pytanie tylko, czy to coś zmieni?

 

Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Wtorek, 09 kwiecień 2019 08:48