Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Julian Assange aresztowany
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 16 kwiecień 2019 08:08 Autor: Andreas

Julian Assange aresztowany

Julian Assange Julian Assange Antonio Marín SegoviaFlickrCC BY-ND 2.0

W czasach powszechnie panującej zdrady i kłamstwa prawda jest aktem najwyższej odwagi – G. Orwell

11 kwietnia, 2019 r. po siedmiu latach przebywania w ambasadzie Ekwadoru Julian Assange, współtwórca Wikileaks, został aresztowany. Na wniosek nazwany zaproszeniem prezydenta Ekwadoru Lenina Moreno, służby brytyjskie weszły do budynku ambasady celem przedstawienia mu nakazu aresztowania. Dlaczego doszło do precedensu naruszenia zwyczajowo uznanego za teren eksterytorialny obcego państwa jakim jest ambasada, tym bardziej, że Assange miał obywatelstwo Ekwadoru?

Rok wcześniej wiceprezydent M. Pence odwiedził Ekwador. Podczas rozmowy z L. Moreno przedstawił trzy życzenia: zaniechanie procesu przeciwko koncernowi paliwowemu Chevron, izolacja wobec Wenezueli i wydanie Assange’a. Wszystkie życzenia spotkały się z aprobatą. Prezydent „złota rybka” nie dokonał tego gestu bezinteresownie. Według byłego prezydenta Ekwadoru Joaquin Correa, Moreno zgodził się wydać Assange’a w zamian za ‘świadczenie finansowe’, co uzgodniono podczas wizyty w 2017 r. z Paul’em Manafort (szef kampanii prezydenckiej Trumpa, wcześniej doradca Janukowycza odpowiedzialny za finansowe przelewy z Ukrainy na rzecz fundacji Clintonów).

Istotne, że Assange’owi nie przedstawiono żadnych zarzutów, rząd Szwecji odżegnał się jakoby dokonane aresztowanie miało cokolwiek wspólnego z wcześniejszymi  oskarżeniami, bowiem  został z nich oczyszczony. Gorliwi brytyjscy realizatorzy aresztowania tłumacząc się prawem ekstradycji wypełnili zadanie, co do którego prawo międzynarodowe wszak mówi, że ekstradycji nie dokonuje się do kraju, gdzie istnieje kara śmierci. Również na mocy traktatów żaden kraj suwerenny nie musi podporządkować się oczekiwaniu ekstradycji, choćby chodziło o przestępcę cudzoziemca.

W ocenie dziennikarzy tv DEMOCRACY NOW źródłem niektórych informacji Assange’a był  amerykański uczestnik wojny w Afganistanie – Chelsea Manning. Próbował on przekazać informacje wielu agencjom prasowym, telewizyjnym, ale te odmawiały publikacji, gdyż materiały filmowe obrazowały akty okrucieństwa żołnierzy amerykańskich na ludności cywilnej. Ostatecznością dla młodego żołnierza stał się Assange.

J. Assange osadzony został na 12 miesięcy w więzieniu Belmarsh decyzją Sądu Miejskiego Westminster. Zdaniem reprezentującego go prawnika G. Robertsona więzień jest w złym stanie zdrowia z powodu dolegliwości kardiologicznych. Przez okres 7 lat pozbawiony byłwszelkiej opieki medycznej. Więzienie w Belmarsh nie zapewnia osadzonym takiej opieki. Jeśli J. Assange zostanie przekazany do USA, można przewidywać, że wyrok 45 lat więzienia będzie substytutem kary śmierci.

Na to wydarzenie zareagował natychmiast Edward Snowden na twitterze :”To ponury dzień dla wolności prasy”.

Noam Chomsky emerytowany profesor MIT nazwał to wydarzenie skandalem argumentując, że Wikileaks przekazywało to co ludzie wiedzieć powinni. Przywołał jako analogię tzw. miękki zamach stanu na prezydenta Brazylii Lula da Silvę,  który był bliski wygrania wyborów na kolejną kadencję, ale jako niewygodny został aresztowany po fałszywym oskarżeniu, następnie odcięty od świata przebywa w pojedynczej celi. N. Chomsky uważa, że zarówno  da Silve, jak też J. Assange są więźniami politycznymi.

Jeszcze niedawno D. Trump radośnie cytował potrzebne mu w  kampanii fakty właśnie z Wikileaks.

W każdej wojnie pierwszą ofiarą jest prawda.

 


Źródło: Wolna Polska – Wiadomości


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 16 kwiecień 2019 10:33