Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wyrwane serce Francji: światowe media o pożarze w Notre Dame
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 17 kwiecień 2019 07:01 Autor: Andreas

Wyrwane serce Francji: światowe media o pożarze w Notre Dame

Wyrwane serce Francji: światowe media o pożarze w Notre Dame Rubén Villalobos/You Tube

Światowe media piszą o pożarze w symbolu francuskiej stolicy - katedrze Notre Dame w Paryżu.Pożar w katedrze wybuchł w poniedziałek wieczorem. Iglica katedry zawaliła się, płomienie objęły konstrukcję nośną. Ogień udało się opanować w nocy.

Pożar wybuchł poprzedniej nocy. Iglica katedry zawaliła się, płomienie ogarnęły konstrukcję nośną. Na miejsce zdarzenia przyjechał prezydent i premier Francji. Według doniesień medialnych pożar może być związany z pracami konserwatorskimi.

Tragedia dla całego świata

Gazeta Guardian wyraziła współczucie dla Paryża w związku ze „straszną stratą” i dodaje, że pożar w Notre Dame wywołuje „silny ból emocjonalny”. Publikacja dodaje, że powstaje wrażenie, że „samo serce Francji i dusza Europy zostały nagle i złośliwie wyrwane”.

„Wydawało się, że kiedy runęła iglica, cały świat upadł wraz z nią. Paryżanie płakali na ulicy; rzeczywiście cały świat płakał” - pisze gazeta Independent.

Amerykańska gazeta New York Times zaznacza, że ogień wywołał smutek na całym świecie. Według publikacji tysiące Francuzów ustawiło się wzdłuż brzegu Sekwany, obserwując płomienie w katedrze.

„Stacje telewizyjne i kablowe przerwały swoje regularne transmisje, aby nadawać ciągłą relację o strasznej katastrofie. Dla Paryżan był to wielki symbol historii ich miasta. Ale Notre Dame należy do całego świata - a teraz jeden z jego największych skarbów doznał niewyobrażalnych obrażeń” - pisze New York Post.

Dzielni strażacy

Gazeta Evening Standard pisze, że dzielni strażacy i pracownicy katedry próbowali ratować cenne relikwie, podczas gdy inni „walczyli z piekłem z zewnątrz”. Zaznaczono, że jeden ze strażaków został poważnie ranny podczas gaszenia.

„Ogień płonął godzinami, prawie bez przerwy, pomimo wysiłków setek strażaków. Gdy w mieście zapadła ciemność, ogień nadal nie ustępował. Strażacy pracowali przez całą noc i ostatecznie udało im się uratować główną strukturę Notre Dame, zapobiegając rozprzestrzenieniu się ognia na północną dzwonnicę” - donosi gazeta USA Today.

Brytyjska gazeta Daily Mail donosi, że „wielu naocznych świadków zastanawiało się, czy strażacy byli wystarczająco dobrze wyposażeni, aby poradzić sobie z ogniem na takiej wysokości”.

Przyszłość katedry

Amerykańska gazeta Washington Post pisze, że „Notre Dame nie umarła i znów powstanie, ale już nigdy nie będzie taka sama”. Publikacja zauważa również, że „upadek katedry jest ciosem dla Paryża i wszystkiego, co reprezentuje”.

„Najważniejszym pytaniem jest to, w jakim stopniu ogień uszkodził kamienną nadbudowę. Nawet jeśli na niektórych kamiennych sklepieniach nie upadł walący się dach, prawdopodobnie każdy wapienny podkład, który miał długotrwały kontakt z ogniem, został osłabiony. Te kamienne mury można zastąpić, ale nie witraże na oknach” - pisze Wall Street Journal.

Brytyjska gazeta Telegraph zaznacza, że Wielka Brytania również doświadczyła podobnych zniszczeń, przypominając pożary w zamku Windsor, w pałacu Hampton Court i katedrze York Minster. Jednak gazeta dodaje, że Notre Dame „można i trzeba odbudować”.

---------------------------------------

Premier Mateusz Morawiecki na swoim koncie w Twiterze napisał, że Polacy rozumieją, co znaczy utracone dziedzictwo narodowe i katedrę Notre Dame Europejczycy powinni odbudować wspólnie.

Polska wie, co to znaczy utracone dziedzictwo zniszczone w pożodze. Warszawę odbudowaliśmy z ruin sami. Katedrę Notre-Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy. To wspaniały symbol Paryża, jak i naszej Europy – napisał premier Morawiecki.

Wcześniej wicepremier Beata Szydło zadeklarowała na antenie TVN24, że Polska włączy się w odbudowę paryskiej katedry.

„Pan premier zapowiedział, że będziemy chcieli się zaangażować w tę odbudowę, że jest to obowiązek wszystkim Europejczyków” – powiedziała wicepremier.

„W tej chwili będziemy czekać na sygnał prezydenta Francji. Prezydent Macron zapowiedział, że katedra będzie odbudowana. Na pewno będziemy chcieli się włączać. To nie jest tylko kwestia rządu, ale będą się też włączać ludzie” – mówiła Beata Szydło.

„Katedra Notre Dame to symbol chrześcijańskiej Europy. To ważne, abyśmy się w tej odbudowie wszyscy połączyli” – powiedziała wicepremier.

Pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu został ugaszony w nocy.

„Będziemy nadal monitorować pozostałe paleniska i chłodzić gorące struktury, w tym nośne, aby nie wznowić ognia” - powiedział rzecznik straży pożarnej w Paryżu Gabriel Plus.

Wielki pożar w katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek wieczorem, zawaliła się iglica katedry, płomienie objęły konstrukcję nośną, jednak udało się zapobiec zawaleniu fasady i dwóch wież. Pojawienie się ognia tłumaczy się tym, że w bazylice trwały prace konserwatorskie. Z tego powodu budynek został otoczony rusztowaniami.

 

kompilacja wiadomości
Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 17 kwiecień 2019 01:16
alexjones.pl Informacje ze świata Wyrwane serce Francji: światowe media o pożarze w Notre Dame