Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Lewicki: Zachód, Francja i katedra Notre Dame
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 18 kwiecień 2019 07:06 Autor: Andreas

Lewicki: Zachód, Francja i katedra Notre Dame

Lewicki: Zachód, Francja i katedra Notre Dame alyssa BLACK./Flickr/CC BY-SA 2.0

Przedwczoraj [w poniedziałek 15,04] spłonęła katedra Notre Dame w Paryżu. Całe wnętrze nieocenionej wartości zostało zniszczone. Pozostały okopcone mury a reszta to zgliszcza. Mówi się patetycznie, że spłonął symbol chrześcijańskiego Zachodu i Francji, jej serce.  Ale czy to emocjonalne stwierdzenie oddawało dzisiejszą rzeczywistość, czy naprawdę katedra Notre Dame to było serce dzisiejszej Francji? Przypominają także, że to wielkie dzieło i wytwór cywilizacji łacińskiej powstawało przez 180 lat, a uległo zniszczeniu w ciągu kilku godzin.

Gdy zastanowimy się głębiej nad tym co się stało, to trzeba przyznać, że dziś ta Katedra nie była już sercem Francji. Nie była nim przynajmniej od rewolucji ’68 roku. Od tego czasu też, a tak naprawdę to od upadku monarchii, jej znaczenie, jako symbolu Francji, było systematycznie niwelowane. To, że materialne trwanie tej katedry przedłużało się, było tylko w coraz większej niezgodzie z otaczającym światem i ludźmi. Dzisiejsza Francja nie jest spadkobierczynią tamtej Francji, która zbudowała katedrę, i nie chce nią być. Zatem to co się stało, ten pożar, jest tylko dostosowaniem materialnego obrazu, scenerii Paryża, do jego dzisiejszej rzeczywistości, do mieszkających tu ludzi, pojęć i wyobrażeń ich świata. Dla nich katedra była martwa, a dziś, dodatkowo, jeszcze też tak wygląda. To właśnie ta spalona katedra, najlepiej dziś oddaje czym jest naprawdę Paryż i Francja. Gdy stała tam nienaruszona i dumnie prezentująca splendor chrześcijańskiej  cywilizacji, to wtedy najbardziej nie pasowała do otaczającego ją świata.

Czy Zachód, w tym im Francja mogą się odrodzić? Nie wierzę w to. Historia pokazuje, w tym szczególnie upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego, że procesy destrukcji na Zachodzie są bardzo głębokie, długotrwałe, i nowe, zdolne do życia, organizmy powstaną na zgliszczach dopiero po wielu wiekach i gdy zaludnią je przybysze z odległych stron świata.

Nie należy także liczyć na elity, gdyż elity na Zachodzie to najsłabszy element tej cywilizacji. Jakże ci, którzy dziś udają jeszcze, że tam rządzą, są podobni do ostatniego cesarza Romulusa Augustulusa, którego rzeczywisty mocodawca zwyczajnie usunął,  jak element dekoracji, który mu się opatrzył. Co znamienne, insygnia odesłał na wschód, do Konstantynopola. Przeczucie podobnego końca jest obecne w podświadomości elit na Zachodzie, jest u nich jakoś zakodowane. Ono ich paraliżuje i wielokrotnie w momentach, gdy powinni walczyć do końca i dawać świadectwo, to ci różni władcy, noszący czasami napuszone tytuły jakichś jerozolimskich, czy apostolskich pomazańców, zwyczajnie uciekali przez granice w kobiecym przebraniu i ciemnych okularach. Także Ludwik XVI, został schwytany gdy uciekał już z Francji.

To jest przekleństwo Zachodu, wiszące nad nim, intuicyjnie wyczuwane, a nawet opisywane przez intelektualistów jak to zrobił Spengler i wielu innych.

Inaczej to wyglądało na Wschodzie. Tam ostatni cesarz Bizancjum, Konstantyn XI, zachował się jak trzeba; nie uciekał, a stanął do walki za swój lud i miasto, za co oddał życie. I to także się potem powielało w historii. Mikołaj II, choć przecież skażony Zachodem, także nie uciekał. A i w dzisiejszych czasach, prezydent Syrii, choć tylko kilkaset metrów dzieliło prześladowców od jego pałacu, to wytrwał. Ludzie na Zachodzie nie potrafią tego zrozumieć bo są inaczej zakodowani.

Pojawiają się głosy, żeby odbudować, odtworzyć katedrę Notre Dame. Nawet jacyś tam bogaci celebryci oferują duże datki. To by miało sens tylko wtedy gdyby i Francja się odmieniła i naprawdę potrzebowała tej katedry. Jak na razie, nic nie wskazuje, by tak się miało stać. Lepiej niech już zostawią w spokoju te okopcone mury. W takim stanie one bardziej prawdziwie oddają rzeczywistość i pasują do dzisiejszych czasów.

Stanisław LewickiŹródło: KONSERWATYZM.PL 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 18 kwiecień 2019 10:43
alexjones.pl Informacje ze świata Lewicki: Zachód, Francja i katedra Notre Dame