Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Morawiecki w USA: płacenie za rosyjski gaz to płacenie za broń Putina
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 19 kwiecień 2019 08:01 Autor: Andreas

Morawiecki w USA: płacenie za rosyjski gaz to płacenie za broń Putina

Morawiecki w USA: płacenie za rosyjski gaz to płacenie za broń Putina Jedimentat44/Flickr/CC BY 2.0 (2)

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w USA podkreślił, że Polsce nie podobają się plany Niemiec ws. Nord Stream 2 i kupowania rosyjskiego gazu. Jego zdaniem, płacenie za gaz z Rosji jest jak „płacenie za broń Putina”.

Premier Mateusz Morawiecki przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. W środę udzielił tam wywiadu stacji telewizyjnej Fox News. Rozmowa dotyczyła m.in. żądania ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa, by kraje europejskie należące do NATO wydawały więcej na obronność. Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska jest jednym z bardzo niewielu krajów Sojuszu, które przeznaczają na obronność 2 proc. PKB.

W tym kontekście, Morawiecki zwrócił uwagę na Niemcy i zaznaczył, że przeznaczają one na obronność tylko 1,23 proc. swojego PKB, a jednocześnie chcą kupować rosyjski gaz przez gazociąg Nord Stream 2. – Płacenie za rosyjski gaz to tak jak płacenie za broń pana Putina – powiedział polski premier.

Morawiecki potwierdził też, że Polska nie zgadza się z Niemcami w sprawie Nord Stream 2, choć zarazem zaznaczył, że polsko-niemieckie relacje handlowe są bardzo dobre. Ponadto, zwrócił uwagę na kupowanie przez Polskę amerykańskiego gazu LNG w ramach umów długoterminowych, wskazując przy tym na znaczenie gazoportu w Świnoujściu. Premier raz jeszcze powtórzył, że Polsce nie podoba się to, że Niemcy chcą kupować rosyjski gaz przez gazociąg Nord Stream 2. –  Podkreślamy, że kupowanie gazu od pana Putina jest płaceniem za jego broń – powiedział. Dodał też, że Niemcy powinny wnosić większy wkład w NATO jako całość, a zarazem nie powinny kupować od Rosji tak dużo gazu.

Przypomnijmy, że według najnowszych danych Eurostatu, od stycznia do października 2018 roku do Polski sprowadzono rekordową ilość blisko 16 mln ton węgla kamiennego, o 70 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku. Zdecydowana większość to węgiel rosyjski. W ciągu dziesięciu miesięcy ubiegłego roku import rosyjskiego węgla wyniósł 11,2 mln ton. To o 77 proc. więcej niż rok wcześniej. O gwałtownym wzroście importu węgla z Rosji pisaliśmy też na naszym portalu.

W rozmowie poruszono też m.in. temat zaproszenia Tesli do zainwestowania w Polsce. Morawiecki powiedział, że Polska „staje się Doliną Krzemową UE”. – Oferujemy pieniądze na szkolenie i przekwalifikowanie ludzi, na zatrudnianie ludzi, pewne ulgi dotyczące podatku od nieruchomości, a także oferujemy bardzo dobre środowisko – mówił szef polskiego rządu. Podkreślał też, że Polska „mnóstwo” zainwestowała w elektromobilność i samochody elektryczne, jak również „czyste autobusy, czyste pociągi, sztuczną inteligencję”.

– Wszystko to jest tym, czego potrzebuje taki przemysł, i dlatego wielu inwestorów z całego świata (…) jest zainteresowanych inwestowaniem w elektromobilność – uważa Morawiecki. Prowadzący wywiad amerykański dziennikarz zauważył, że polski premier mówi głównie o inwestycjach firm produkcyjnych w Polsce. Morawiecki podkreślił, że chodzi także o programowanie komputerowe i podkreślił wysokie kwalifikacje i sukcesy polskich programistów.

Dziennikarz zwrócił też uwagę, że niektórzy ludzie nazywają Morawieckiego „Trumpem Europy Wschodniej lub jednym z Trumpów Europy Wschodniej”. Polski premier odpowiedział, że jego zdaniem takie określenie nie jest stosowne. Jednocześnie zaznaczył, że bardzo ceni, iż ktoś „rzeczywiście robi to, w co wierzy, jak prezydent Trump”. – Mamy w panu Trumpie bardzo dobrego sojusznika – dodał.

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (18 kwietnia 2019)

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

janusz123:
A gaz z USA to masakra ludzi w Jemenie, Wietnamie, Syrii, Iraku, Afganistanie, Libii i tak bez konca. I miliardy zielonych dla tych z 447

Roman1:
Płacenie za amerykańskie gaz lub broń to pieniądze na bandytyzm i terroryzm na całym świecie

 



Źródło: Bibula – pismo niezalezne


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)



Ostatnio zmieniany Piątek, 19 kwiecień 2019 09:11
alexjones.pl Informacje ze świata Morawiecki w USA: płacenie za rosyjski gaz to płacenie za broń Putina