Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Teheran może spać spokojnie? Amerykanie nie planują ingerencji wojskowej w Iranie
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 23 kwiecień 2019 07:03 Autor: Andreas

Teheran może spać spokojnie? Amerykanie nie planują ingerencji wojskowej w Iranie

Mike Pompeo Mike Pompeo Mark Taylor/Flickr/CC BY 2.0

Możliwość obalenia reżimu wojskowego w Iranie nie jest rozważana, poinformował sekretarz stanu USA Mike Pompeo na zamkniętym spotkaniu z przywódcami irańsko-amerykańskiej społeczności, podaje portal internetowy Axios, powołując się na własne źródła.

Zaznaczono, że Mike Pompeo odpowiedział na pytanie o ostateczne cele Stanów Zjednoczonych w Iranie na tle stabilności reżimu politycznego w tym kraju. Według źródeł portalu powiedział, że Amerykanie starają się nie używać terminów takich jak „zmiana reżimu”. Następnie Pompeo dodał, że Waszyngton nie planuje ingerencji wojskowej w Iranie.

„Gdybyśmy nawet rozważali możliwość przewrotu, to myślicie, że powiedziałbym wam o tym?” - zapytał sekretarz stanu pod śmiech widowni.

Podkreśla się również, że sam Pompeo nie dąży do zbliżenia się do Narodowej Rady Oporu Iranu, która jednoczy wszystkie siły opozycyjne kraju. Stanowisko to różni się od opinii amerykańskiego doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa Johna Boltona.

Ponadto Pompeo zauważył, że Stany Zjednoczone nie mogą zagwarantować, że nowe surowe sankcje administracji Trumpa nie zaszkodzą narodowi Iranu.

Wcześniej informowano, że Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (elitarne jednostki irańskiej armii) podśmiewał się z zamiaru USA uznania go za organizację terrorystyczną.

W 2018 roku Stany Zjednoczone wycofały się z „porozumienia nuklearnego” z Iranem, nałożyły na kraj nowe sankcje, między innymi zakaz dla banku centralnego na rozliczenia w dolarach.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 23 kwiecień 2019 08:05
alexjones.pl Informacje ze świata Teheran może spać spokojnie? Amerykanie nie planują ingerencji wojskowej w Iranie