Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gdy Żydzi wieszają kukły Hamana, to wszystko jest OK. Gdy Polacy wieszają kukłę Judasza, to afera na cały świat
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 24 kwiecień 2019 07:08 Napisał

Gdy Żydzi wieszają kukły Hamana, to wszystko jest OK. Gdy Polacy wieszają kukłę Judasza, to afera na cały świat

Gdy Żydzi wieszają kukły Hamana, to wszystko jest OK. Gdy Polacy wieszają kukłę Judasza, to afera na cały świat foto: niewygodne.info.pl

Każda okazja do ataku na Polskę jest dobra. Wieszanie w jednej wiosce kukły Judasza - biblijnej postaci, która zdradziła Jezusa i przyczyniła się do jego śmierci - może być przedstawione jako znęcanie się nad kukłą Żyda i akt "antysemityzmu wyssanego z mlekiem matki". Światowy Kongres Żydów już zareagował wydając w tej sprawie specjalne oświadczenie. Gdy jednak ci sami Żydzi wieszają kukły Hamana - biblijnej postaci, przywódcy ludu Amalekitów, którzy zostali wymordowani przez Izraelitów - to wszystko jest OK. Jednak dość specyficzne dwójmyślenie.

Aby była jasność - nie uważam, aby we współczesnym świecie znęcanie się nad kukłami symbolizującymi kogokolwiek było potrzebne. Jest to jednak nawiązanie do słusznie minionych form obrzędowości, podsycających raczej negatywne emocje. Z drugiej strony wiem, że istnieje takie coś jak "tradycja", która jest jednak ważną częścią tożsamości kulturowej danej społeczności.

Wyrwanie z kontekstu pewnego wydarzenia i skupienie się tylko na jego pojedynczych aspektach może powodować poważne problemy natury interpretacyjnej, a nawet poznawczej. Może też być wykorzystane do prowadzenia bieżącej polityki. Patrząc przez ten pryzmat nie powinno nas dziwić, że gdy w jednej wiosce na Podkarpaciu przywrócono rytuał wieszania kukły Judasza (czyli biblijnej postaci, która zdradziła Jezusa i przyczyniła się do jego śmierci) stylizowanej na stereotypowego Żyda, to część środowisk odebrała to jako akt "antysemityzmu wyssanego z mlekiem matki".

Czy jednak powieszenie takiej kukły Judasza w jednej tylko wiosce, gdzieś na polskiej prowincji, może być przyczyną rozpętania niesamowitej afery, o której mowa w serwisach informacyjnych na całym świecie? Otóż może, szczególnie gdy jest się na wojnie narracyjnej, której celem jest doprowadzenie do powszechnego znienawidzenia jednej nacji. Zauważmy, że od pewnego czasu Polska obywa jako kraj "faszystów", "kolaborantów", chcący wprowadzić "Holocaust act" (sugestia, że chodzi o prawo zaprzeczające istnieniu Holocaustu), gdzie dominuje antysemityzm i nienawiść wobec Żydów. W takich okolicznościach grzechem byłoby nie wykorzystać historii o "kukle Żyda wieszanej przez lokalnych katolików na placu przed kościołem". Piękna, chwytliwa narracja potwierdzająca wszystkie negatywne cechy wymienione powyżej.

Ktoś powie, że to element tradycji, że Żydzi robią tak samo w święto Purim. A kogo to obchodzi! Liczy się możliwość skutecznego przywalenia tu i teraz. Niestety każda okazja do ataku na Polskę jest dobra.


Źródło: Niewygodne.info.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)alexjones.pl Informacje ze świata Gdy Żydzi wieszają kukły Hamana, to wszystko jest OK. Gdy Polacy wieszają kukłę Judasza, to afera na cały świat