Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 02 maj 2019 07:03 Autor: Andreas

Pompeo: USA robią wszystko, by ustrzec przed niebezpieczeństwem Juana Guaido

 Mike Pompeo Mike Pompeo Gage SkidmoreFlickrCC BY-SA 2.0

Stany Zjednoczone robią wszystko, co możliwe w celu zapewnienia bezpieczeństwa liderowi opozycji Wenezueli Juanowi Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem państwa – powiedział sekretarz stanu Mike Pompeo.

Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby zagwarantować, że nie stanie się żadna krzywda żadnemu z przywódców Wenezueli, którzy obrali właściwy kurs, idą we właściwym kierunku, w stronę demokracji. Do takich osób należy bezwzględnie Juan Guaido - oświadczył Pompeo w wywiadzie dla Fox Business.

Według słów amerykańskiego sekretarza stanu Guaido „jest gotów ryzykować życie”.

Jednocześnie sekretarz stanu nie zechciał mówić o szczegółach tego, kto i jak zapewnia bezpieczeństwo Guaido w Wenezueli, i powtórzył, że USA i ich sojusznicy są gotowi „zdecydowanie zareagować”, jeśli Guaido zostanie wyrządzona krzywda.

21 stycznia w Wenezueli rozpoczęły się masowe protesty przeciwko ponownie wybranemu prezydentowi Maduro. Szef Zgromadzenia Narodowego, kontrolowanego przez opozycję, Juan Guaido ogłosił się tymczasowym przywódcą państwa. Wiele państw na czele z USA uznały go za pełniącego obowiązki szefa państwa. Maduro natomiast nazwał Guaido marionetką w rękach USA. Rosja, Chiny, Turcja i szereg innych krajów udzieliło Maduro wsparcia. Moskwa uznała „prezydencki status” Guaido za nieistniejący.

Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Czwartek, 02 maj 2019 07:48