Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata RAPORT: Polacy lubią życie za granicą i nie chcą wracać do kraju
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 10 maj 2019 16:08 Napisał

RAPORT: Polacy lubią życie za granicą i nie chcą wracać do kraju

RAPORT: Polacy lubią życie za granicą i nie chcą wracać do kraju bokehaddict/Flickr/CC BY 2.0

Gdyńskie Muzeum Emigracji przeprowadziło badania dotyczące Polaków, którzy rozwijają swoją karierę zawodową poza granicami naszego kraju. Analizy pokazały m.in., że ponad połowa ankietowanych w ogóle nie rozważa powrotu do Polski, a aż 83 proc. wyjechało za granicę z zamiarem stałego pobytu.

Badania - przeprowadzone na grupie Polaków pracujących za granicą w zawodach wymagających wyspecjalizowanych kwalifikacji - wskazują, że przytłaczająca większość osób, które zdecydowały się na rozwój kariery poza Polską, wyjechało za granicę na stałe (82,9 proc.) - co oznacza, że do Polski przyjeżdżają tylko na urlop.

Dokąd najchętniej wyjeżdżają polscy specjaliści? Według danych przedstawionych przez "Business Insider", najwięcej, bo 32,5 proc. ankietowanych wskazało Wielką Brytanię jako swoje miejsce pracy. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy (16 proc.), a na trzecim Stany Zjednoczone (11,1 proc.).

Jakie są najczęstsze motywy emigracji zarobkowej wykwalifikowanych pracowników z Polski? Wyniki na poniższym wykresie.

Ciekawym wynikiem badań - przeprowadzonych przez Muzeum Emigracji w Gdyni we współpracy z fundacją PLUGin Polish Innovation - jest również analiza wiekowa emigrujących polskich specjalistów. Przeciętny polski emigrant, który posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, ma mniej niż 40 lat, a aż 54,2 proc. to osoby w przedziale wiekowym 30-39 lat. 25 proc. emigrujących nie ukończyło jeszcze 30 lat.


Źródło: Polishexpress.co.uk

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Piątek, 10 maj 2019 12:58
alexjones.pl Informacje ze świata RAPORT: Polacy lubią życie za granicą i nie chcą wracać do kraju