Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Prokuratura Szwecji ogłosiła wznowienie śledztwa wobec Assange'a
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 13 maj 2019 19:10 Autor: Andreas

Prokuratura Szwecji ogłosiła wznowienie śledztwa wobec Assange'a

Prokuratura Szwecji ogłosiła wznowienie śledztwa wobec Assange'a dedevenderroove/Flickr/CC BY-SA 2.0

Szwedzka prokuratura wznowiła śledztwo ws. założyciela portalu WikiLeaks Juliana Assange'a podejrzanego o przestępstwa na tle seksualnym, powiedziała zastępczyni prokuratora okręgowego Eva Maria Persson.

„Istnieją poważne podstawy, by podejrzewać winę Assange'a. Decyzja ws. zamknięcia śledztwa została podjęta w oparciu o to, że obecność Assange'a w sądzie była niemożliwa, nie bazowała natomiast na okolicznościach sprawy” – powiedziała Eva Maria Persson i dodała, że Szwecja złoży wniosek ws. wydania założyciela WikiLeaks.

„Prokuratura Szwecji dopuszcza ponadto przesłuchanie Juliana Assange'a w trybie online” – zaznaczyła.

„Data przesłuchania nie została na razie ustalona, obecnie zajmujemy się kwestiami technicznymi związanymi m.in. z nakazem aresztowania” – podkreśliła.

W 2010 roku Julian Assange został oskarżony o molestowanie seksualne i gwałt. Od 2012 roku ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Wielkiej Brytanii, obawiając się ekstradycji do Szwecji. W kwietniu założyciel portalu WikiLekas został zatrzymany na podstawie nakazu wydanego w 2012 roku za niestawienie się w sądzie.

Dochodzenie w Szwecji zostało zamknięte w 2017 roku, jednak po aresztowaniu Assange'a adwokat jednej z kobiet, która wysunęła oskarżenia, zażądała jego wznowienia. Według ocen ekspertów w przypadku ekstradycji do Szwecji może mu grozić do dwóch lat pozbawienia wolności.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 13 maj 2019 12:57
alexjones.pl Informacje ze świata Prokuratura Szwecji ogłosiła wznowienie śledztwa wobec Assange'a