Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Producent Roundup ma zapłacić DWA MILIARDY $ odszkodowania za spowodowanie raka u 2 osób!
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 17 maj 2019 13:30 Napisał

Producent Roundup ma zapłacić DWA MILIARDY $ odszkodowania za spowodowanie raka u 2 osób!

Producent Roundup ma zapłacić DWA MILIARDY $ odszkodowania za spowodowanie raka u 2 osób! Lisa @ Sierra TierraFlickrCC BY 2.0

Sąd w USA nie patyczkuje się z firmą kontrolowaną przez niemiecki kapitał. Spółka Mosanto, której właścicielem jest niemiecki BAYER, musi zapłacić 2 mld dolarów tytułem odszkodowania dla Alva i Alberta Pilliod. Powód? - Spowodowanie raka poprzez kontakt ze środkiem chwastobójczym Roundup, który jest produkowany przez Mosanto. Przypomnijmy, że niemiecki BAYER w 2016 r. kupił Mosanto za 66 mld $. Jeśli ten precedensowy wyrok utrzyma się w apelacji, a linia orzecznicza w podobnych sprawach będzie taka sama, to Niemcy będą bardzo żałowali swojej decyzji o zakupie Mosanto.

Przypomnijmy - w marcu 2015 roku podległa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) uznała, że glifosat może mieć związek z występowaniem niektórych nowotworów i jest "prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi". Na tej podstawie stan Kalifornia w USA nakazał sprzedaż Roundup-u (tj. flagowego produktu koncernu Monsanto, który zawiera glifosat) z ostrzeżeniem, że to "produkt rakotwórczy".

Amerykanie chorujący na raka zaczęli w takich okolicznościach pozywać Mosanto za to, że firma nie informowała, iż zawierający glifosat Roundup jest rakotwórczy. Bayer, który w 2016 roku przejął Mosanto, potwierdza, że obecnie toczy się 13 tys. takich procesów w USA.

Orzeczenie sądu w Kalifornii nakazujące wypłacenie 2 mld $ odszkodowania dla dwóch osób wydaje się być kompletnie precedensowe. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez prawników chorej na raka pary - ława przysięgłych kalifornijskiego sądu uznała, iż Monsanto "nigdy nie było zainteresowane ustaleniem, czy Roundup jest bezpieczny", a zamiast inwestować w "prawidłowe badania", firma przeznaczała pieniądze na atakowanie analiz naukowych, które "zagrażały jej biznesplanowi".

Jeśli ten wyrok utrzyma się w apelacji (zarówno co do merytorycznego rozstrzygnięcia, jak również kwoty odszkodowania), a linia orzecznicza w podobnych sprawach będzie taka sama, to niemiecki BAYER będzie żałował, że kiedykolwiek zainteresował się zakupem Mosanto.


Linki do materiałów źródłowych znajdziesz pod artykułem na:

Źródło: Niewygodne.info.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)alexjones.pl Informacje ze świata Producent Roundup ma zapłacić DWA MILIARDY $ odszkodowania za spowodowanie raka u 2 osób!
Unable to open file!