Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Turcja szykuje się do opuszczenia NATO?
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 23 maj 2019 13:05 Autor: Andreas

Turcja szykuje się do opuszczenia NATO?

Turcja szykuje się do opuszczenia NATO? Nicolas Raymond/Flickr/CC BY 2.0 (3)

Zakup rosyjskich wyrzutni S-400 przez Turcję może być pierwszym krokiem w kierunku wystąpienia tego kraju z Sojuszu Północnoatlantyckiego – uważa przewodniczący prezydium „Oficerów Rosji”, Bohater Rosji Sergiej Lipowoj.

Wcześniej stacja CNBC podała, powołując się na źródła, że USA dały Turcji dwa tygodnie na rezygnację z zakupu systemów rakietowych S-400 od Rosji. W przeciwnym razie Waszyngton wykluczy Ankarę z programu F-35 firmy Lockheed Martin.

Te doniesienia zostały już skomentowane w Kremlu i w Radzie Federacji. Rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja bierze za punkt wyjścia poprzednie oświadczenia strony tureckiej o zakończeniu kontraktu w sprawie S-400. Przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko powiedziała dziennikarzom, że Turcja nie może zachować się nieodpowiedzialnie i zrezygnować z dostaw rosyjskich wyrzutni S-400.

Turcja została przyjęta do Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1952 roku i jest najstarszym członkiem NATO, ale zdaniem Lipowego kraj ma świadomość, że dla obrony własnych interesów trzeba uwolnić się spod wpływów Zachodu.

"Zakup naszych wyrzutni rozwiązuje w dużym stopniu problem obecności terrorystów w regionie, umożliwia aktywniejszą politykę na Bliskim Wschodzie, w tym w sferze energetyki, zapewnia bezpieczeństwo tureckiego szelfu kontynentalnego na Morzu Śródziemnym. Ponadto podkopuje jedność NATO. I administracja (prezydenta USA Donalda Trumpa) rozumie, że rosyjskie S-400 w Turcji to pierwszy krok w stronę wyjścia Turcji z NATO. I jeśli się to dokona, Sojusz pęknie w szwach" – powiedział Lipowoj.

Rosyjski wojskowy oświadczył, że systemy przeciwlotnicze NATO nie mogą osłonić całego terytorium Turcji, duża część wschodnich i południowo-wschodnich prowincji będzie poza zasięgiem tarczy przeciwrakietowej Sojuszu. „Taka jest rzeczywistość i władze Turcji doskonale to rozumieją. I USA to rozumieją, dlatego wysuwają ultimatum jedynie ze względów politycznych” – dodał rozmówca agencji.

Turcja mówiła już, że nie wycofa się z planów zakupu S-400 i że pierwsza partia systemów przeciwlotniczych powinna trafić do kraju w lipcu. USA mówią, że systemy S-400 są niezgodne ze standardami NATO, grożą sankcjami w razie ich zakupu i wielokrotnie mówiły, że mogą wstrzymać bądź anulować proces sprzedaży najnowszych samolotów F-35 Turcji. Turcja jest jednym z uczestników międzynarodowego programu F-35. Turcja także wielokrotnie mówiła, że S-400 nie stwarza zagrożenia dla amerykańskich F-35.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 23 maj 2019 10:29
alexjones.pl Informacje ze świata Turcja szykuje się do opuszczenia NATO?