Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Dziennikarstwo śledcze zagrożone. Assange z 17 zarzutami w tym szpiegostwo.”To obłęd!”
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 24 maj 2019 16:08 Napisał

Dziennikarstwo śledcze zagrożone. Assange z 17 zarzutami w tym szpiegostwo.”To obłęd!”

Julian Assange Eyes Julian Assange Eyes thierry ehrmannFlickrCC BY 2.0

Bezprawne wejście w posiadanie poufnych danych, publikacja tychże danych, szpiegostwo na niekorzyść Stanów Zjednoczonych – to tylko niektóre z 17 nowych zarzutów, które w czwartek zostały postawione Julianowi Assange’owi.

Wciąż w mocy pozostają również te, które sformułowano w ubiegłym miesiącu – że Assange wciągnął w spisek analityczkę Chelsea Manning, co pozwoliło mu zdobyć niejawne dane dotyczące wojny w Iraku i Afganistanie. Materiały te zszokowały opinię publiczną: 750 tys. dokumentów i nagrań pokazywały cały ogrom zbrodni popełnianych przez amerykańskich żołnierzy w napadniętych państwach. Dziś Chelsea Manning, godząc się tym samym na ponowne uwięzienie, odmawia zeznań w sprawie Assange’a.

Teraz Departament Sprawiedliwości zarzuca Assange’owi, że przyjmował od Manning tajne dokumenty oraz wspierał ją i zachęcał do przekazywania kolejnych, zamierzając wykorzystać je do szkodzenia USA lub wspierania obcego państwa. Zarzuca mu się również, że publikując dokumenty zachowywał w nich niezmienione nazwiska osób, które w Iraku i Afganistanie, a także w amerykańskich ambasadach na całym świecie przekazywały służbom USA informacje. Tym samym, wnioskuje Departament Sprawiedliwości, Assange ryzykował spowodowanie „poważnego uszczerbku dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, na korzyść naszych wrogów” i stwarzał zagrożenia dla osób wymienionych z nazwisk w dokumentach.

Jeśli Julian Assange zostanie uznany za winnego, grozi mu kara dziesięciu lat więzienia za każdy zarzut oraz pięć lat więzienia za działanie w zmowie w celu włamania się do systemu komputerowego. Jeśli Assange zostanie poddany ekstradycji do USA, to jego los jest przesądzony.

Do tej pory amerykański wymiar sprawiedliwości ścigał urzędników państwowych, którzy wykradali i przekazywali dalej dane niejawne. Nie sięgano po osoby, które je opublikowały. – To szaleństwo. To koniec dziennikarstwa dotyczącego spraw bezpieczeństwa narodowego, koniec pierwszej poprawki – napisano na profilu Wikileaks na Twitterze.

This is madness. It is the end of national security journalism and the first amendment. https://t.co/wlhsmsenFw

— WikiLeaks (@wikileaks) May 23, 2019

Również obrońcy Assange’a podnoszą, że jeśli ich klientowi postawiono zarzut szpiegostwa, to zagrożona jest wolność słowa. Zauważają także, że USA zamierza ścigać twórcę Wikileaks za czyny popełnione poza terytorium tego państwa, co jest niezgodne z prawem.

– Wojna przeciwko Assange’owi to wojna przeciwko wszystkim – komentuje z kolei wielokrotnie nagradzany dziennikarz i dokumentalista John Pilger, wieloletni krytyk amerykańskiej i brytyjskiej imperialnej polityki zagranicznej. – Osiemnaście absurdalnych zarzutów, w tym szpiegostwo, to porażająca wiadomość dla każdego dziennikarza i wydawcy. Dziś celem jest Assange. Jutro będziesz to ty z „New York Times”, ty z BBC – napisał, podkreślając, że żaden dziennikarz nie może teraz czuć się bezpieczny przy podejmowaniu niewygodnych tematów.

The war on Julian #Assange is now a war on all. Eighteen absurd charges including espionage send a burning message to every journalist, every publisher. The target today is #Assange. Tomorrow it will be you on the New York Times, you on the BBC. Modern fascism is breaking cover.

— John Pilger (@johnpilger) May 23, 2019

 

Źródło: Strajk.eu

 

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)alexjones.pl Informacje ze świata Dziennikarstwo śledcze zagrożone. Assange z 17 zarzutami w tym szpiegostwo.”To obłęd!”