Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Assange. 17 kolejnych zarzutów
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 27 maj 2019 09:01 Autor: Andreas

Assange. 17 kolejnych zarzutów

Julian Assange Julian Assange mem internetowy

Ława przysięgłych postawiła dodatkowych 17 zarzutów Julianowi Assange. Ma być sądzony z tzw. Espionage Act [Ustawy antyszpiegowskiej]. Ustawa ta została powołana do życia w 1917 roku i jej celem było szybkie rozstrzeliwanie podejrzanych o szpiegostwo.

Ustawa praktycznie pozbawia oskarżonego prawa do obrony, według niektórych interpretacji oskarżony może nawet nie znać pełnej treści stawianych mu zarzutów. Przez pierwszych 90 lat obowiązywania tego sprzecznego z całym ustawodawstwem praw człowieka "prawa" ustawa była z powodzeniem stosowana przeciwko oskarżonym o komunizm, anarchizm, szpiegostwo na rzecz tzw. bloku wschodniego czy państw azjatyckich, podejrzanych o ujawnienie tajnych rządowych informacji i nie tylko. Za czasów Baracka Obamy skazano z jej mocy 8 obywateli USA w tym trzech sygnalistów. Teraz wygląda na to, że owo "bezprawne prawo" będzie zastosowane wobec Juliana.

Obecny zestaw zarzutów obejmuje "spiskowanie w cwlu pozyskania tajnych rządowych informacji", faktu ich "pozyskanie", faktu ich "ujawnienie" oraz "spiskowanie e celu popełnienia komputerowego włamania" - oczywiście do serwerów rządowych.

Za każdy ze sformułowanych zarzutów Assange może zostać skazany nawet na 10 lat więzienia. Jeżeli kary będą sumowane, maksymalny wyrok to 170 lat. Jeżeli część kar będzie przebiegać równolegle, Assange może zostać skazany na wyrok 30. lub 40. letni - zdaniem Johna Kiriakou.

Nie ma szansy na uczciwy proces w Sądzie Wschodniego Dystryktu Wirginii

To tragiczne w wymowie zdanie wypowiedział znany sygnalista John Kiriakou, który w tym samym sądzie United States District Court for the Western District of Virginia został skazany w 2007 roku na 30 miesięcy więzienia za ujawnienie nazwiska amerykańskiego oficera praktykującego tzw. podtapianie więźniów, czyli regularne torturowanie często nielegalnie przetrzymywanych więźniów np. w Guantamo. Kiriakou był analitykiem CIA, który ujawnił program dopuszczający tortury wobec więźniów, który był (i zapewne jest nadal) dopuszczoną praktyką wśród amerykańskiego aparatu ścigania. Był sądzony w tym samym sądzie i przez tę samą sędzię, która właśnie została powołana do sprawy Juliana Assange. Ta sama siędzia orzekała też zaocznie w sprawie innych sygnalistów - Edwarda Snowdena i Jeffreya Sterlinga.

"To sędzia od wieszania" powiedział w wywiadzie z RT Kiriakou.

Kiriakou podniósł temat zaskarżenia do Sądu Najwyższego USA legalności owego "Espionage Act" - jako ustawy sprzecznej z amerykańską konstytucją. Nie trzeba być prawnikiem ani konstytucjonalistą, by wiedzieć, że Ustawa Antyszpiegowska AD 1917 jest sprzeczna z każdym cywilizowanym prawem XXI wieku i oczywiście także amerykańską konstytucją. Wszelako niezgodność działań władz z ustawą zasadniczą nie jest ewenementem w realiach USA.

Widać, że Amerykanie uznali, że mają Assange w zasięgu ręki. Niestety jest to możliwe. Mając na zawołanie brytyjski sąd i szwedzki sąd (Szwecja także występuje o ekstradycje Juliana Assange w oparciu o Europejski Nakaz Aresztowania - wznawiając śledztwo w sprawie zarzutów o gwałt z 2010 roku) jest wielce prawdopodobne, że go dostaną. Pojęcie "wymiaru sprawiedliwości" brzmi w tym przypadku jak kpina. Jasne też jest, że Amerykanie dążą do pokazowego procesu z surowym wyrokiem, żeby odstraszyć wszystkich dziennikarzy przed podobnymi działaniami, jak sygnalizowanie rządowych przestępstw. I dotyczy to nie tylko obywateli USA, ale praktycznie każdego dziennikarza w dowolnym kraju na świecie.

a.

Artykuł jest subiektywnie wybranym zbiorem opinii pozbieranych w wyniku analizy różnych alternatywnych anglojęzycznych źródeł w sieci.Źródło: Efekt Setnej Małpy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 27 maj 2019 08:27
alexjones.pl Informacje ze świata Assange. 17 kolejnych zarzutów